Choć z tym "niechlubnym" trzeba uważać, bowiem dane mogą być nieco mylące. W rankingu przygotowanym przez polskawliczbach.pl uwzględniono zarówno przestępstwa kryminalne, jak i gospodarcze oraz drogowe. Ponadto pojedyncze przestępstwo może być zakwalifikowane jednocześnie do większej liczby kategorii.
- Wszystkie przestępstwa zostały potraktowane w tym zestawieniu jednakowo, niezależnie od rodzaju i szkodliwości społecznej. Wysoka pozycja miasta w tym rankingu z pewnością nie jest powodem do zadowolenia, ale nie jest jednoznaczne z ogólnym poziomem niebezpieczeństwa w tymże mieście - tłumaczą autorzy rankingu.
Drobne przestępstwa, jak na przykład jazda na rowerze pod wpływem alkoholu osiedlową uliczką, nie rzutuje tak mocno na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, co kradzieże i rozboje. Interpretując dane zawarte w zestawieniu, należy także zwrócić uwagę na poziom wykrywalności przestępstw. Gdy policja skutecznie wykrywa i kara przestępców, ludzie czują się bezpieczniej.
W galerii poniżej możesz dowiedzieć się, jak na tle Polski wypadły miasta Śląska i Zagłębia. Prezentujemy miasta, które zmieściły się w pierwszej "setce". Dane pochodzą z GUS z 2022 roku.