Z okazji swojego 90-lecia istnienia Muzeum Śląskie zaprosiło szkoły do wzięcia udziału w projekcie „Muzeum Młodych”. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów lokalną historią, dziedzictwem lub bohaterami oraz uwrażliwienie szkolnej społeczności na historię „małych ojczyzn”, a jego efektem ma być utworzenie lub ulepszenie działających już szkolnych muzeów czy izb pamięci.
Podczas finału młodzież musiała zaprojektować i zrealizować wystawy odnoszące się do lokalnego dziedzictwa szkolnej społeczności.
Nagrodzone w konkursie zostały trzy szkoły:
– Szkoła Podstawowa nr 1 im. I. Sendler w Toszku za projekt: „Życie codzienne mieszkańców Toszka w XX wieku”. Autorom „małego muzeum” udało się stworzyć projekt interaktywny. Odwiedzając muzeum można zdobyć informacje o eksponatach poprzez kody QR, a dla uczniów klas 7-8 quiz kahoot. Najmłodsi znajdą ciekawostki o dawnej szkole i zabawę z oryginalnymi pieczątkami z lat 60. XX wieku.
– III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Chorzowie za projekt: „...Swego nie znacie”. W liceum powstało dostępne dla wszystkich muzeum, które do tej pory mieściło się w sali lekcyjnej. Zwiedzający mogą zobaczyć duży zbiór różnych pamiątek na korytarzach szkoły, co daje możliwość dotarcia do szerokiej społeczności szkolnej, w tym także rodziców. Wśród eksponatów najcenniejsze są oryginalne śląskie stroje ludowe. Szczególne miejsce zajmuje też kącik poświęcony szkole, w którym znajdują się między innymi pamiątki po Gimnazjum nr 7 .
– Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grodźcu za: „Zabytki Grodźca i okolicznych miejscowości – wejdź i zdobądź poziom” (muzeum wirtualne). Muzeum jest dostępne na stronie muzeum.grodziec.slask.pl. Jego autorzy w swoim rodzinnym mieście odkryli ciekawe miejsca, które warto poznać. Stworzyli wiele ciekawych gier i zadań, które można rozwiązywać wirtualnie i znaleźć w terenie.