Najlepsze miejsca do życia w Polsce. Gdzie jest Śląsk?
W listopadzie został opublikowany ranking "Gmin dobrych do życia". Była to trzecia edycja tego rankingu, który został opracowany we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. W rankingu uwzględniono aż 63 wskaźniki wskazujących na jakość życia w 2477 gminach w Polsce. Wśród nich znalazły się m.in.:
- dostępność zieleni,
- walory estetyczne krajobrazu,
- zanieczyszczenie środowiska,
- budżet gmin,
- wydatki inwestycyjne,
- jakość dróg,
- sieć wodociągów i kanalizacji,
- poziom edukacji,
- liczba przedszkoli i szkół,
- zasobność bibliotek.
Jak wyglądały wyniki? Wśród wsi wygrał tradycyjnie Kleszczów. Wśród gmin miejsko-wiejskich i miejskich powyżej 5 tys. mieszkańców zwyciężył Gogolin, ale w pierwszej piątce był Wodzisław Śląski oraz Kalety. Gminy z siedzibą powiatu wygrała Stalowa Wola. Dobra wieść dla Śląska jest taka, że drugi był Lubliniec. W kategorii miast zwyciężyła Warszawa przed Krakowem i Zieloną Górą. Najwyżej spośród miast z województwa śląskiego sklasyfikowano Katowice i Bielsko-Białą odpowiednio na 14. i 15. miejscu. Gminą na Śląsku, gdzie żyje się najlepiej, jest wieś w powiecie lublinieckim.
Miasta w województwie śląskim, w których żyje się najgorzej
Przedstawione wyniki rankingu "Gmina dobra do życia" a pierwszych 50 miejscowościach uwzględnionych w rankingu. Dalszych miejsc nie opublikowano. Jednak w raporcie podsumowującym cały ranking można odnaleźć miasta województwa śląskiego, którym daleko do miana "Gminy dobrej do życia". Część z nich musi jeszcze wiele poprawić, aby zyskać w rankingu i doszlusować do tych najlepszych. Niektórych z nich mimo miejsca poniżej pierwszych kilku setek, brakuje tak naprawdę zaledwie dwóch punktów procentowych, aby być w czołówce jeśli nie Polski, to co najmniej województwa śląskiego. Są natomiast dwa miasta, które łączny Wskaźnik Jakości Życia mają jeden z najgorszych nie tylko na Śląsku, ale także w Polsce.