Znamy najgorsze miasta do życia w Śląskiem. Sosnowiec i Piekary Śląskie w czołówce

i

Autor: UM Świętochowice Znamy najgorsze miasta do życia w Śląskiem. Sosnowiec i Piekary Śląskie w "czołówce"

Ranking

Najgorsze miasta do życia są w województwie śląskim. Nawet mieszkańcy ich nie polecają

W listopadzie ubiegłego roku opublikowano częściowe wyniki trzeciej edycji rankingu „Gmina Dobra do Życia” za rok 2023‬. Na początku stycznia Serwis Samorządowy PAP opublikował pełne zestawienie w pięciu kategoriach, w tym miast. Wynika z niego wprost, że najwięcej miast, w których żyje się najgorzej, jest w województwie śląskim.

Najgorsze miasta do życia znajdują się w województwie śląskim

W listopadzie został opublikowany ranking "Gmin dobrych do życia" za rok 2023. Trzecia edycja rankingu opracowanego we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk uwzględniała aż 63 wskaźniki, na podstawie których wytypowano gminy, które można uznać za najlepsze do życia w Polsce. Wśród wskaźników znajdowały się m.in. takie, jak:

  • dostępność zieleni,
  • walory estetyczne krajobrazu,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • budżet gmin,
  • wydatki inwestycyjne,
  • jakość dróg,
  • sieć wodociągów i kanalizacji,
  • poziom edukacji,
  • liczba przedszkoli i szkół,
  • zasobność bibliotek.

Wyniki opublikowane w listopadzie pokazały tylko miasta, gminy i wsie z czołowej piątki. Nie opublikowano całości od najlepszych do najgorzej wypadających miejscowości w Polsce. To nadrobiono na początku 2024 roku, kiedy zostały opublikowane pełne wyniki zestawienia "Gmin dobrych do życia". W przypadku miast województwo śląskie nie wypadło zbyt rewelacyjne. Dość powiedzieć, że najlepsze miasta do życia - Katowice i Bielsko-Biała znalazły się w drugiej dziesiątce zestawienia odpowiednio na 14. i 15. miejscu. Niestety kolejne miasto z województwa śląskiego znajduje się już w trzeciej dziesiątce, a są to Gliwice sklasyfikowane na 23. miejscu wśród miast. 

Najgorsze miasta do życia w Polsce są w woj. śląskim. Zestawienie przeraża

Dalej jest tylko coraz gorzej, a symbolem tego, jak źle miasta ze śląskiego wypadają na tle innych  niech będzie to, że na 10 ostatnich miast w rankingu aż osiem jest z województwa śląskiego (dwa pozostałe to Wałbrzych i Łomża). Najgorzej wypada śląskie miasto i co gorsza, w zestawieniu wszystkich miejscowości w Polsce wypada wręcz naprawdę bardzo źle. 

Najgorsze miasta w śląskiem. TOP 10 miast najgorszych do życia

Listen on Spreaker.