Na Śląsku powstaną nowe akademiki. Uniwersytet Śląski rozpoczął współpracę z Chorzowem

i

Autor: Archiwum, UM Chorzów

Wiadomości

Na Śląsku powstaną nowe akademiki. Uniwersytet Śląski rozpoczął współpracę z Chorzowem

2025-03-13 15:09

W środę 12 marca rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek i prezydent Chorzowa Szymon Michałek uroczyście podpisali porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju edukacji i Chorzowa.

Chorzów łączy siły z Uniwersytetem Śląskim

W porozumieniu zawarto kluczowe obszary, które wspólnymi siłami będą realizowane. W ramach współpracy planowane jest m.in. stworzenie bazy mieszkalnej dla studentów i doktorantów. W planach jest zarówno budowa nowych akademików na terenie Chorzowa, jak i adaptacja na ten cel istniejących już budynków.

- To jest bardzo dobra karta przetargowa ośrodków mniejszych, takich jak Chorzów, które mogą swoją ofertą przyciągnąć studentów do studiowania w Uniwersytecie Śląskim, a tym samym także do mieszkania czy czasowo, czy na stałe w Chorzowie - powiedział cytowany przez PAP rektor UŚ prof. dr. hab. Ryszard Koziołek.

Stworzenie bazy noclegowej to element szerszej kampanii, której celem jest przyciągnięcie młodych ludzi do Chorzowa i do tego, aby w nim pozostali po studiach, a także ożywienie miasta.

- Wiemy, że miasta województwa śląskiego się wyludniają. Wiemy, że jako społeczeństwo się starzejemy. Mnie osobiście zależy bardzo właśnie na tym, żebyśmy pobudzali nasze miasto czy starali się go odmłodzić w ten sposób - powiedział prezydent Chorzowa Szymon Michałek.

Wspólne projekty i wydarzenia

Porozumienie zakłada również realizację wspólnych projektów popularyzujących naukę, organizację wydarzeń naukowych, kulturalnych oraz społecznych, w tym współpracę z chorzowskimi szkołami w zakresie laboratoriów Uniwersytetu Śląskiego dla młodzieży w szkołach ponadpodstawowych. Na terenie chorzowskiego kampusu planowane jest zorganizowanie cyklicznych wydarzeń promujących naukę, a także współpracę między nauką a biznesem.

- Bardzo chcielibyśmy wprowadzić cykl spotkań biznesowych, czy to będzie miało formę bardziej swobodną w postaci śniadań biznesowych, czy innych niezobowiązujących form. Ważne, żeby ludzie się poznali, nie tylko przy okazji targów biznesowych czy targów pracy, ale systematycznie ucząc się siebie nawzajem - wyjaśnił rektor.

W spotkaniu uczestniczyli również m.in. prorektor UŚ dr hab. Agnieszka Turska-Kawa, prof. UŚ oraz przedstawiciele władz dziekańskich Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych: prof. dr hab. Seweryn Kowalski, dr hab. Agnieszka Nowak-Brzezińska, prof. UŚ i dr Joanna Maszybrocka, prof. UŚ.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: