WIOŚ ma bata na przestępców środowiskowych
W śląskim urzędzie wojewódzkim zainaugurowano działalność Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, który będzie działał przy Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Katowicach. Jeden z inicjatorów postania nowych Wydziałów – minister Krzysztof Gołębiewski na konferencji prasowej zwrócił uwagę na niedawną nowelizację Kodeksu karnego i Kodeksu wykroczeń, która zaostrzyła przepisy dotyczące popełnianych przestępstw przeciwko środowisku. – Zwalczanie szarej strefy stało się faktem. Nowy Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, zaostrzenie przepisów karnych oraz dotkliwe kary finansowe są gwarantem bezpieczeństwa ekologicznego na terenie tak ważnego regionu jakim jest Śląsk – mówił.
Od stycznia 2020 roku, po reformie Inspekcji Ochrony Środowiska, w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Katowicach w Wydziale Inspekcji utworzona została Grupa Interwencyjno-Wyjazdowa. Ten dwunastoosobowy zespół pracując przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, od ponad dwóch i pół roku reaguje na zgłaszane incydenty z zakresu ochrony środowiska, wspólnie z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Krajową Administracją Skarbową i Strażą Graniczną działa w zakresie kontroli transportów odpadów, prowadzi działania prewencyjne, których celem jest przeciwdziałanie przestępstwom i wykroczeniom przeciwko środowisku oraz współpracuje z Prokuraturą w zakresie prowadzonych przez nią śledztw.
Zadania Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej
Jak mówiła pod czas konferencji Agata Bucko-Serafin, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, powołanie do życia Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej jest odpowiedzią na nasilający się przestępczy proceder przeciwko środowisku naturalnemu – doświadczenia codziennej pracy inspektorów wskazały na konieczność powołania odrębnego Wydziału. Do zadań wydziału będą należeć:
- Przeciwdziałanie i wykrywanie przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku, samodzielnie bądź we współpracy z organami administracji państwowej, organami samorządowymi, sądami, prokuraturą, inspekcjami i służbami uprawnionymi do ścigania przestępstw i wykroczeń oraz organizacjami społecznymi.
- Prowadzenie działań rozpoznawczych w przypadku zgłaszanych interwencji dotyczących zanieczyszczenia środowiska na terenie województwa śląskiego. Działania realizowane będą przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
- Prowadzenie baz danych oraz analiz niezbędnych do ujawniania i przeciwdziałania przestępstwom i wykroczeniom przeciwko środowisku, w szczególności w zakresie ograniczenia tzw. "szarej strefy" występującej na rynku gospodarowania odpadami
- Współpraca z GIOŚ, w tym przygotowywanie odpowiednich materiałów i analiz w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów i poważnych awarii.