Ruda Śląska

Na Śląsku powstaje serial na podstawie reportażu "Ołowiane dzieci". Ruda Śląska tłem dla historii z lat 70 XX w.

W Rudzie Śląskiej realizowano zdjęcia do nowego serialu Netflixa. Produkcja ma opierać się na reportażu Michała Jędryki pod tytułem „Ołowiane dzieci”. Serial opowie historię epidemii ołowicy wśród dzieci z katowickich Szopienic oraz bohaterskiej lekarce, która uratowała życie lub zdrowie tysięcy dzieci.

Powstaje serial na postawie reportażu "Ołowiane dzieci"

Śląsk znów stał się planem filmowym. Tym razem filmowcy odwiedzili m.in. Rudę Śląską, a dokładniej dzielnicę Ruda. W sierpniu realizowane były tam zdjęcia do serialu powstającego dla Netflixa na podstawie reportażu "Ołowiane dzieci" autorstwa Michała Jędryki. W rejonach ulic Wandy i Kilińskiego, czyli na osiedlu nazywanym "Kolaniją", poza ekipą filmową, pojawiły się szyldy rodem z PRL-u, stare samochody, a nawet furmanka. W następnych dniach filmowcy przenieśli się do Katowic, a na początku września powrócili do Rudy Śląskiej, gdzie nagrywali w ogrodzie Śląskiego Teatru Impresaryjnego.

Serial opowie historię epidemii ołowicy z lat 70 XX w.

Serial na podstawie reportażu "Ołowiane dzieci" opowie o prawdziwej historii epidemii ołowicy z lat 70 XX w. na Górnym Śląsku oraz bohaterskiej lekarce Jolancie Wadowskiej-Król, która jako pierwsza zauważyła u swoich małych pacjentów nietypowe objawy i rozpoznała u nich groźną chorobę - ołowice. 

Okazało się, że za zachorowania odpowiedzialna była pobliska Huta Szopienice, która zatruwała okolicznych mieszkańców. Całą sprawę chciano zamieść pod dywan, jednak dr Wadowska-Król postawiła na szali całą swoją karierę i dążyła do uratowania tysięcy dzieci. Dzięki jej działaniom dzieciom zorganizowano leczenie oraz rozebrano budynki mieszkalne znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie komina huty. Lekarce przyznano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Katowice oraz Nagrodę im. Wojciecha Korfantego. W 2021 roku została doceniona doktoratem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Zmarła 18 czerwca 2023 roku w wieku 83 lat.

Co wiemy o serialu Netflixa?

Serial na podstawie "Ołowianych dzieci" reżyseruje pochodzący z Katowic Maciej Pieprzyca, który odpowiada za produkcje takie jak "Jestem mordercą" oraz "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Za scenariusz serialu odpowiada Jakub Korolczuk. W rolę dr Jolanty Wadowskiej-Król wciela się Joanna Kulig, a na ekranie towarzyszyć jej będą m.in. Agata Kulesza, Kinga Preis, Sebastian Pawlak, Michał Żurawski, Zbigniew Zamachowski i Marian Dziędziel.

W rozmowie z Krytyką Polityczną autor reportażu "Ołowiane dzieci" Michał Jędryka przyznał, że serial nie będzie dokładnie odwzorowywał książki, lecz będzie stanowić osobną, choć inspirowaną książką, całość.

- Historia epidemii ołowicy wśród śląskich dzieci i bohaterskiej postawy dr Wadowskiej-Król jest na Górnym Śląsku żywa w naszej zbiorowej pamięci. Teraz pora, by przybliżyć ją całej Polsce. W końcu sytuacja, w której to jednostka w słusznej sprawie sprzeciwia się całemu aparatowi władzy to coś, z czym wciąż mamy do czynienia, w wielu miejscach na świecie. Opowieści takie jak „Ołowiane dzieci” niosą uniwersalny przekaz o słuszności, ale też osobistej cenie walki o prawdę i sprawiedliwość - powiedział reżyser Maciej Pieprzyca.

Na ten moment Netflix nie podał jeszcze planowanej daty premiery nowego serialu.

Nie tylko serial, w planach jest też film

Okazuje się, że poza serialem w planach jest również film na podstawie reportażu "Ołowiane dzieci". Za scenariusz odpowiada autor książki, Michał Jędryka. Jest to oddzielny i niezwiązany z serialem Netflixa projekt, który będzie nosił nazwę "Królowa". Nazwa odnosi się do głównej bohaterki reportażu - Jolancie Wadowskiej-Król. Film otrzymał 4,9 mln zł dotacji z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jak powiedział Michał Jędryka na łamach Krytyki Politycznej, na razie film nie powstał, choć ma duże nadzieje, że tak się stanie.

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot? Działał po podłączeniu prądu.
Przedmiot z PRL