Powstaje serial na postawie reportażu "Ołowiane dzieci"
Śląsk znów stał się planem filmowym. Tym razem filmowcy odwiedzili m.in. Rudę Śląską, a dokładniej dzielnicę Ruda. W sierpniu realizowane były tam zdjęcia do serialu powstającego dla Netflixa na podstawie reportażu "Ołowiane dzieci" autorstwa Michała Jędryki. W rejonach ulic Wandy i Kilińskiego, czyli na osiedlu nazywanym "Kolaniją", poza ekipą filmową, pojawiły się szyldy rodem z PRL-u, stare samochody, a nawet furmanka. W następnych dniach filmowcy przenieśli się do Katowic, a na początku września powrócili do Rudy Śląskiej, gdzie nagrywali w ogrodzie Śląskiego Teatru Impresaryjnego.
Serial opowie historię epidemii ołowicy z lat 70 XX w.
Serial na podstawie reportażu "Ołowiane dzieci" opowie o prawdziwej historii epidemii ołowicy z lat 70 XX w. na Górnym Śląsku oraz bohaterskiej lekarce Jolancie Wadowskiej-Król, która jako pierwsza zauważyła u swoich małych pacjentów nietypowe objawy i rozpoznała u nich groźną chorobę - ołowice.
Okazało się, że za zachorowania odpowiedzialna była pobliska Huta Szopienice, która zatruwała okolicznych mieszkańców. Całą sprawę chciano zamieść pod dywan, jednak dr Wadowska-Król postawiła na szali całą swoją karierę i dążyła do uratowania tysięcy dzieci. Dzięki jej działaniom dzieciom zorganizowano leczenie oraz rozebrano budynki mieszkalne znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie komina huty. Lekarce przyznano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Katowice oraz Nagrodę im. Wojciecha Korfantego. W 2021 roku została doceniona doktoratem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Zmarła 18 czerwca 2023 roku w wieku 83 lat.
Co wiemy o serialu Netflixa?
Serial na podstawie "Ołowianych dzieci" reżyseruje pochodzący z Katowic Maciej Pieprzyca, który odpowiada za produkcje takie jak "Jestem mordercą" oraz "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Za scenariusz serialu odpowiada Jakub Korolczuk. W rolę dr Jolanty Wadowskiej-Król wciela się Joanna Kulig, a na ekranie towarzyszyć jej będą m.in. Agata Kulesza, Kinga Preis, Sebastian Pawlak, Michał Żurawski, Zbigniew Zamachowski i Marian Dziędziel.
W rozmowie z Krytyką Polityczną autor reportażu "Ołowiane dzieci" Michał Jędryka przyznał, że serial nie będzie dokładnie odwzorowywał książki, lecz będzie stanowić osobną, choć inspirowaną książką, całość.
- Historia epidemii ołowicy wśród śląskich dzieci i bohaterskiej postawy dr Wadowskiej-Król jest na Górnym Śląsku żywa w naszej zbiorowej pamięci. Teraz pora, by przybliżyć ją całej Polsce. W końcu sytuacja, w której to jednostka w słusznej sprawie sprzeciwia się całemu aparatowi władzy to coś, z czym wciąż mamy do czynienia, w wielu miejscach na świecie. Opowieści takie jak „Ołowiane dzieci” niosą uniwersalny przekaz o słuszności, ale też osobistej cenie walki o prawdę i sprawiedliwość - powiedział reżyser Maciej Pieprzyca.
Na ten moment Netflix nie podał jeszcze planowanej daty premiery nowego serialu.
Nie tylko serial, w planach jest też film
Okazuje się, że poza serialem w planach jest również film na podstawie reportażu "Ołowiane dzieci". Za scenariusz odpowiada autor książki, Michał Jędryka. Jest to oddzielny i niezwiązany z serialem Netflixa projekt, który będzie nosił nazwę "Królowa". Nazwa odnosi się do głównej bohaterki reportażu - Jolancie Wadowskiej-Król. Film otrzymał 4,9 mln zł dotacji z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Jak powiedział Michał Jędryka na łamach Krytyki Politycznej, na razie film nie powstał, choć ma duże nadzieje, że tak się stanie.