Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia na Śląsku

i

Autor: Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego

Nauka

Na Śląsku dokonano przełomowego odkrycia. Badacze znaleźli szczątki gada, którego dotąd nie znała nauka

2023-12-06 13:23

Polscy naukowcy w Miedarach koło Tarnowskich Gór dokonali przełomowego odkrycia. Badacze natknęli się na warstwy, które skrywały w sobie liczne kości zwierząt sprzed około 240 milionów lat. Wśród nich znajdują się szczątki gada, który dotąd nie był znany nauce.

Wyjątkowego odkrycia na śląskich ziemiach dokonał zespół naukowców z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Paleobiologii PAN. Badacze prowadzą prace wykopaliskowe na terenie opuszczonego wyrobiska dawnej cegielni od dekady. W tym czasie zdążyli wydobyć tysiące kości różnych zwierząt.

Ostatnio natrafili tam na warstwy czerwonych i zielonych mułowców, które są datowane na środkowy trias, co stanowi rzadkość. Najbliższe stanowiska ze skamieniałościami ze środkowego triasu są oddalone od Miedar o setki kilometrów. W tamtym czasie Ziemia wyglądała zupełnie inaczej, lądy były połączone w jeden superkontynent. W jego wschodniej części ocean tworzył olbrzymią zatokę, a dzisiejsze Miedary leżały po jej południowej stronie.

To o tyle istotny moment w dziejach życia na Ziemi, że powstało wtedy wiele grup zwierząt, na przykład ssaki, jaszczurki i dinozaury. W Miedarach w gminie Zbrosławice zapisana jest właśnie ta przełomowa chwila z prahistorii naszej planety - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie dr Łukasz Czepiński z Instytutu Paleobiologii PAN, współautor badania.

Odkrycie na Śląsku to wydarzenie na skalę światową 

Artykuł na temat efektów prac polskich badaczy został opublikowany na łamach magazynu "Journal of Vertebrate Paleontology". Jak przyznał dr Czepiński, śląskie odkrycie to "wydarzenie na skalę światową". Kości zwierząt, które znaleziono w Miedarach, są pogrzebane w osadach pochodzenia morskiego.

Wśród organizmów, których szczątki znaleziono, znajdują się cztery gatunki niewielkich rekinów. Niektóre z nich mają rogi i kolce przy płetwach. Ponadto badacze natknęli się na skamieniałości ryb kostnoszkieletowych m.in. Saurichthysa, która ma metr długości i lancetowate ciało. Odkryto też kości 6-metrowego płaza Mastodonsaura, który wyglądem przypomina krokodyla oraz rybożernego gada Tanystropheusa o wyjątkowo długiej szyi zbudowanej z 13 kręgów. Szczątki tego ostatniego występują w Miedarach w ilości niespotykanej nigdzie indziej na świecie.

Łącznie badaczom udało się znaleźć skamieniałości 24 gatunków ryb, płazów i gadów. Jednym z najcenniejszych odkryć są kości opancerzonego krewniaka dinozaurów i krokodyli. To nowy rodzaj gada, dotąd nieznany nauce.

Wciąż zbieramy skamieniałości tego zwierzęcia; wiele wskazuje na to, że są to rozproszone kości jednego osobnika. Liczymy na to, że w kolejnych latach znajdziemy bardziej konkretne szczątki, na przykład czaszkę - mówi PAP dr Czepiński.

Skamieniałości odkryte w Miedarach koło Tarnowskich Gór

i

Autor: Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego