Podczas 27th meeting of the International Hamster WorkGroup w Jaworznie gościć będzie ponad 30 naukowców z Europy i Azji.
- Do końca nie wiedzieliśmy czy z powodu pandemii spotkanie to dojdzie do skutku. A, że tworzenie figurki trwa bardzo długo została zamówiona już w maju. Dlatego też jej przekaz miał być jak najbardziej uniwersalny - czy jest coś bardziej charakterystycznego dla tego roku niż właśnie maseczka? - powiedział nam Marcin Tosza z Urzędu Miejskiego.
Program ochrony chomika europejskiego w ramach, którego prowadzona jest ochrona czynna tego gatunku oraz działania edukacyjne i promocyjne jest zadaniem prawie w 70% dofinansowanym ze środków WFOŚIGW w Katowicach. Reszta to tzw "zielone środki" - pieniądze pochodzące z opłat i kar za korzystanie ze środowiska - pieniądze te zgodnie z Polskim prawem nie mogą być wydatkowanie inaczej niż na ochronę środowisko.
Założenia do projektu powstawały w 2018 r. a dofinansowanie do 3 letniego projektu miasto uzyskało w 2019 r. gdy nikt nie przypuszczał co wydarzy się w 2020 roku.
Już w ubiegłym roku miasto zapoczątkowało Szlak Chomików Jaworznickich. Pierwsza figurka chomika stanęła na rynku w Byczynie, ta pojawi się na jaworznicki rynku. Kolejna ma być gotowa w kwietniu przyszłego roku.
Chomik europejski to ważne zwierzę dla Jaworzna. Miasto od lat stara się uratować populację chomików, które na tych terenach obecne są od 50 tys. lat. Chomik europejski uznawany jest za "gatunek parasolowy", który zapewnia ochronę polom uprawnym wraz z zamieszkującymi je gatunkami. W 1995 roku w Polsce został on uznany za gatunek chroniony.
W tym roku chomik europejski „zyskał” statut krytycznie zagrożonego w skali globalnej. Został więc uznany za najbardziej zagrożonego ssaka polskiej fauny. Aby go uratować przed zagładą potrzebne są pilne i szeroko zakrojone wysiłki, oparte o najlepszą aktualną wiedzę o tym gatunku.