Na Politechnice Śląskiej w Katowicach powstało kolejowe miasteczko! [ZDJĘCIA, AUDIO, WIDEO]

2020-01-28 10:31

To mógłby być szczyt marzeń każdego dziecka. Na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej stanęła interaktywna makieta kolejowa. Dzięki niej studenci będą mogli uczyć się sterowania ruchem w praktyce. Zobaczcie jak to wygląda na zdjęciach i na filmie.

Makieta kolejowa na Politechnice Śląskiej

Ponad 350 metrów torów, po których jednocześnie może jeździć 12 sterowanych przez studentów pociągów. Na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej stanęła interaktywna makieta kolejowa. Dzięki niej studenci będą mogli uczyć się sterowania ruchem w praktyce.

- To jest bardzo nowoczesna pracownia. Mamy urządzenia komputerowe, semafory, tarcze manewrowe i ostrzegawcze. Układ torowy jest właściwie taki jak w rzeczywistości - mówi Aleksander Drzewiecki, prezes Kolei Śląskich.

Pracownia zawiera m.in. 6 komputerowych stanowisk sterowania ruchem kolejowym oraz jedno komputerowe stanowisko nadzoru. ­Studenci podczas zajęć będą mogli korzystać także z makiety w skali H0 (czyli 1:87), na której znajdują się 4 przejazdy kolejowe, 255 semaforów, 115 zwrotnic,12 posterunków ruchu, 3 posterunki odgałęźne, 1 mijanka, a także 2 wiadukty i 8 stacji. Korzystający z makiety będą więc mogli jednocześnie prowadzić ruch dwunastu pojazdów szynowych.

Zobaczcie wideo

Posłuchaj czego studenci będą się uczyć przy pomocy nowej makiety:

Potrafisz rozpoznać tablice rejestracyjne w woj.śląskim?

Pytanie 1 z 12
Kierowcy z Bytomia na tablicach rejestracyjnych mają litery: