Policjanci tłumaczą też jak niebezpiecznie jest nocowanie w niskich temperaturach.
- Każdy dzielnicowy w swoim rejonie doskonale zna mapę tych miejsc, natomiast każdego roku te miejsca się zmieniają, bo zmienia się zagospodarowanie przestrzeni takich zaniedbanych i opuszczonych. Również pojawiają się nowe. Dlatego apelujemy o przekazywanie informacji na przykład całkowicie anonimowo zamieszczając zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest tam taka kategoria jak "Osoba bezdomna wymagająca pomocy". Następnie należy nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie i gotowe - wyjaśnia rzeczniczka sosnowieckiej policji Sonia Kepper.
Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie lub film. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.
W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pilnie pomoc. Jeśli na dworze panują niekorzystne warunki atmosferyczne i występuje realne zagrożenie czyjegoś życia – niezwłoczne zadzwońmy na numer 112.
Jak co roku 1 listopada w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim uruchomiona została całodobowa infolinia dla bezdomnych. Pod numerem 987 można uzyskać informacje, gdzie szukać noclegu i ciepłego posiłku. W Sosnowcu miejsca dla bezdomnych przygotowało miasto i Caritas.