Historia muzeum i hutnictwa po śląsku
„Sobota na werku – Ślonske rajzy po muzeum” - pod takim hasłem w sobotę, 15 kwietnia przewodnik po raz pierwszy oprowadzi gości Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, zapoznając ich z historią obiektu w języku śląskim.
Wersja dla dzieci dostępna będzie o 11, a później o 15, natomiast dla dorosłych o godz. 12 i 16. Udział w oprowadzeniu po śląsku będzie możliwy po zakupie biletu wstępu na wystawę stałą „Królestwo Żelaza”.
Język śląski - element naszego dziedzictwa kulturowego
- Hutnictwo i muzeum jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego nie tylko dla Chorzowa, ale i całego Górnego Śląska, a składową tego dziedzictwa jest język śląski. To był język, którym wielu pracowników posługiwało się w zakładzie pracy i w domach w czasie wolny. Zachęcam, żeby odkryć muzeum w naturalnym dla niego języku śląskim - mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
Następne wydarzenie, podczas którego wybrzmi język śląski odbędzie się 6 kwietnia w ramach Florianfestu – rodzinnego święta hutniczego. Natomiast od 8 maja w regularnej ofercie edukacyjnej muzeum dostępna będzie nowa oferta warsztatowa dla dzieci - po śląsku.
Identyfikacja inna, niże Polska? Prym wiodą Ślązacy
Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, 11 kwietnia wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, obejmującymi strukturę narodowo-etniczną oraz język kontaktów domowych. Co się okazuje, spośród wszystkich osób, to właśnie najwięcej Ślązaków wskazało identyfikację inną, niż Polska - aż 585,7 tys.!
231,8 tys. badanych wskazało identyfikację śląską jako pierwszą (zadeklarowaną w pierwszym pytaniu), a 353,9 tys. jako drugą (w drugim pytaniu). Języka śląskiego używa 457,9 tys. osób, wśród nich 53,3 tys. osób - jako jedynego.