W Zabrzu powstał mural pochłaniający smog

i

Autor: Jolanta Skwaradowska W Zabrzu powstał mural pochłaniający smog

W Zabrzu powstał mural pochłaniający smog [WIDEO]

2021-02-02 17:13

Ekomural pochłaniający zanieczyszczenia z powietrza powstał w Zabrzu. Malowidło znajdujące na jednej z kamienic z centrum miasta pochłania smog dzięki zastosowaniu specjalnej farby.

W Zabrzu powstał wyjątkowy Ekomural. Został on wykonany przy użyciu specjalnej farby, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza. To jedna z pierwszych takich prac na Śląsku. Na muralu można zobaczyć jednego z ojców polskiej niepodległości, czyli Wojciecha Korfantego.

Do przygotowania malowidła wykorzystana została specjalna farba, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza. 1 m2 pokryty tego rodzaju farbą redukuje 0,44 g tlenków azotu, odrobinę więcej niż oczyszcza dziennie średniej wielkości drzewo. Mural w ciągu miesiąca oczyści 11 340 000 m3 powietrza. – Walczymy o wyższą jakość życia naszych klientów. Duże miasta zmagają się dziś z wyzwaniami cywilizacyjnymi, w tym zanieczyszczonym powietrzem. Farby antysmogowe użyte do namalowania muralu, to tak zwane pożeracze smogu. Realizując takie projekty chcemy pokazać, że nowocześnie to również blisko natury – mówi Wojciech Ignacok, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Zastosowana farba antysmogowa nie tylko neutralizuje tlenki azotu, ale również zmniejsza zanieczyszczenia powietrza formaldehydem oraz zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni na powłoce. - Mural, który przyozdobił kamienicę na ul. Bolesława Wallek-Walewskiego 2 przedstawia Wojciecha Korfantego, największego ze śląskiego rodu. Dodatkowym walorem muralu jest jego zdolność oczyszczająca. Specjalna, ekologiczna farba pochłania smog – mówi Małgorzata Mańka – Szulik, prezydent Zabrza.

Bezpośrednim wykonawcą muralu antysmogowego jest Grupa RW działająca w ramach projektu ecoevolution.org. - Dzięki nanotechnologiom można znacząco poprawić jakość życia w śródmieściach miast, które w zimie cierpią od smogu, zaś latem są przegrzewane przez fale upałów. Wykonany przez nas mural w zimie pochłania smog, zaś latem jest plamą bieli, która obniża temperaturę w swoim pobliżu. Zachęcamy do korzystania z innowacyjnych technologii, które są pomocne w rozwiązywaniu starych problemów – przekonuje Paweł Lisowski, autor EcoEvolution.org.

Na ścianie kamienicy przy ulicy Bolesława Wallek-Walewskiego 2 znajdującej się w centrum Zabrza, mieszkańcy mogą zobaczyć ekomural, który ma 126 m2. Na malowidle podziwiać można Wojciecha Korfantego, czyli jedną z najważniejszych postaci w nowożytnej historii Polski. - Z okazji ubiegłorocznego Święta Niepodległości zrealizowaliśmy szereg działań o charakterze patriotycznym. W sposób szczególny chcieliśmy uczcić Wojciecha Korfantego, jednego z ojców polskiej niepodległości. Zapowiedzieliśmy, że powstanie mural, który oddaliśmy właśnie do użytku. Dzięki muralowi Zabrze zyskało superścianę o supermocach z wizerunkiem superbohatera – wyjaśnia Wojciech Ignacok.

Weź nie smoguj

#WeźNieSmoguj - to hasło przewodnie akcji edukacyjno-informacyjnej organizowanej przez TAURON. W specjalnym filmie animowanym i e-booku firma obala mity dotyczące ogrzewania.

Z materiałów przygotowanych w ramach akcji można dowiedzieć się na przykład dlaczego elektrociepłownia jest najbardziej ekologicznym źródłem wytwarzania ciepła w miastach, czemu ogrzewanie sieciowe opłaca się bardziej niż domowy piec na węgiel i w końcu, czemu ciepło z sieci przeciwdziała powstawaniu smogu.

W Zabrzu powstał ekomural pochłaniający smog