Mistrzowie parkowania w Katowicach
Nie ma dnia bez kilkudziesięciu interwencji związanych z nieprawidłowym parkowaniem samochodów w Katowicach. Najczęściej Straż Miejska interweniuje w śródmieściu i ścisłym centrum miasta, ale mistrzowie parkowania dają o sobie znać także w dzielnicach - zwłaszcza w gęsto zamieszkałych osiedlach. Parkowanie na dziko często wywołuje frustrację mieszkańców, którzy proszą o interwencję strażników.
- Wszyscy kierujący są równocześnie pieszymi, kiedy tylko opuszczą auto. Jesteśmy krytyczni wobec innych, kiedy przeszkadza nam źle zaparkowany samochód, ale nie wobec własnego postępowania w analogicznej sytuacji. Pamiętajmy, że ignorując przepisy przeszkadzamy innym, utrudniamy interwencję służbom publicznym, na przykład straży pożarnej, niszczymy zieleń i brudzimy nasze wspólne drogi - przypominają strażnicy miejscy w Katowicach.
Mandaty za nieprawidłowe parkowanie
Tylko jednego tygodnia od 10 do 16 października w trakcje akcji "Wyzwanie parkowanie" w Katowicach strażnicy miejscy podjęli aż 1062 interwencji. Ilość wykroczeń przeciwko porządkowi w komunikacji: 681. Parkowanie w sposób powodujący niszczenie zieleni publicznej: 29.
Najczęściej łamane przepisy to:
- Nie stosowanie się do znaków zakazu zatrzymania i postoju - 313
- Nie stosowanie się do innych niż znaki drogowe ograniczeń i zakazów zatrzymania i postoju (ścieżki rowerowe, drogi dla pieszych, parkowanie na podjeździe do bram, na przejściach dla pieszych itp.) - 258
- Naruszenie zakazu ruchu w obu kierunkach 24
- Wykraczanie przeciwko innym przepisom prawa o ruchu drogowym 70
Parkowanie w Katowicach
Kierowcy samochodów nie mają w Katowicach łatwego życia. Znalezienie wolnego miejsca przy drodze jest praktycznie niemożliwe. Można skorzystać z parkingów w centrach handlowych: Galerii Katowickiej lub Supersamie, lecz tam liczba miejsc jest także ograniczona. Największy parking w śródmieściu - przy NOSPR - jest płatny, a cena 10 zł za godzinę skutecznie odstrasza.
Kierowcy często świadomie ryzykują mandatem pozostawiając samochód na kilkadziesiąt minut w miejscu niedozwolonym. Liczą, że uda im się załatwić potrzebne sprawy zanim niewłaściwie zaparkowanym samochodem zainteresuje się Straż Miejska. Mandaty są wysokie.
Polecany artykuł:
Mistrzowie parkowania. Zobacz zdjęcia z października
Mandat za nieprawidłowe parkowanie
Minimalna wysokość mandatu za złe parkowanie wynosi 100 złotych oraz 1 punkt karny. Mandat o tej wysokości mogą otrzymać między innymi ci kierowcy, którzy pozostawią swój samochód:
- za znakiem zakazu postoju lub zakazu zatrzymywania (B-35, B-36);
- przy lewej krawędzi jezdni;
- na pasie rozdzielającym dwie części jezdni;
- przy bramie lub drodze wjazdowej.
Mandat od 100 do 300 zł
- Za zatrzymanie lub postój pojazdu w warunkach, w których nie jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących lub powoduje utrudnienie ruchu.
- Za zatrzymanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem, a na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu – także za nimi.
Mandat od 150 do 300 zł
Za naruszenie obowiązku umieszczania pojazdu (z wyjątkiem pojazdu zaprzęgowego) poza jezdnią w czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym.
Mandat w wysokości 200 zł
Za zatrzymanie pojazdu w tunelu, na moście lub na wiadukcie.
Mandat od 200 do 300 zł
Za naruszenie zakazu postoju na obszarze zabudowanym pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 ton lub o długości przekraczającej 12 m.
Mandat w wysokości 300 zł
Za zatrzymanie pojazdu na przejeździe kolejowym lub tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości 10 m od przejazdu lub skrzyżowania.
Mandat w wysokości 1200 zł
Za posługiwanie się kartą parkingową przez osobę nieuprawnioną i jednoczesne parkowanie na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych