Rodzic samotnie wychowujący dziecko ma prawo do ulgi podatkowej

i

Autor: pixabay

Pieniądze

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, który rodzic ma prawo do ulgi podatkowej na samotne wychowanie dzieci

Ministerstwo Finansów dokonało wykładni prawnej związanej z ulgami w rozliczaniu podatku dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Zgodnie z odpowiedzią wiceministra finansów Jarosława Nenemana, tylko jeden rodzic jest uprawniony do preferencyjnego rozliczenia podatku.

Jeśli matka i ojciec nie mają ograniczonej władzy rodzicielskiej i oboje zajmują się dzieckiem, to samotnie wychowującym rodzicem jest ten, który w większym stopniu uczestniczy w procesie wychowawczym. Tylko ten jedyny rodzic może korzystać z preferencyjnego rozliczenia podatków - wynika z najnowszego stanowiska Ministerstwa Finansów.

Kto ma prawo do ulgi podatkowej dla rodzica samotnie wychowującego dziecko?

Jedna z posłanek w interpelacji do Ministerstwa Finansów określiła, że "obecnie można zaobserwować praktyki organów podatkowych polegające na odmawianiu możliwości preferencyjnego rozliczenia się osobom rozwiedzionym, faktycznie samotnie wychowującym dziecko, gdy nie jest ono objęte systemem opieki naprzemiennej, ale utrzymuje kontakt z drugim rodzicem".

W odpowiedzi Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie planuje doprecyzowania przepisów ani wydania objaśnień i zachęca w razie wątpliwości do wystąpienia o interpretację indywidualną.

Ministerstwo Finansów daje wskazówki, kto w praktyce może być uznany za samotnego rodzica. Oto trzy sytuacje:

Który rodzic może rozliczyć ulgę dla rodzica samotnie wychowującego dziecko?

Sytuacja nr 1: Dziecko rozwiedzionych rodziców pozostaje pod stałą, codzienną opieką jednego z rodziców, z którym mieszka oraz który ma nieograniczoną władzę rodzicielską. Drugi rodzic ma ograniczoną władzę rodzicielską i jest zobowiązany wyłącznie do płacenia alimentów lub zajmuje się dzieckiem (kontaktuje się z dzieckiem) doraźnie. - Wówczas rodzice nie wychowują dziecka wspólnie, a status rodzica samotnie wychowującego dziecko ma ten (jako jedyny), z którym dziecko zamieszkuje, i który na co dzień je wychowuje – wyjaśnia MF.

Sytuacja nr 2: Żaden z rodziców nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej. Oboje rodzice uczestniczą w procesie wychowawczym dziecka, ale zaangażowanie jednego z rodziców jest większe - okresy sprawowania czynności wychowawczych jednego rodzica są nieporównywalnie dłuższe niż drugiego. - Co do zasady rodzicem samotnie wychowującym dziecko w tym przypadku jest ten, który w większym stopniu uczestniczy w procesie wychowawczym dziecka – wyjaśnia MF.

Sytuacja nr 3: Rozwiedzeni rodzice są zaangażowani w równym stopniu w proces wychowawczy dziecka, czyli sprawują faktycznie opiekę naprzemienną. - Wówczas rodzice wychowują dziecko wspólnie i tym samym żaden z rodziców nie ma prawa do opodatkowania swoich dochodów na preferencyjnych zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko – wyjaśnia MF.

W sprawie ulgi podatkowej chodzi o preferencję, która pozwala osobie samotnie wychowującej dziecko (dzieci) zapłacić podatek w podwójnej wysokości, ale od połowy jej dochodów. Dzięki temu można skorzystać dwukrotnie z kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł rocznie) i uniknąć przekroczenia progu 120 tys. zł dochodów, powyżej którego podatek wynosi 32 proc.

Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że zasadniczo z takiego rozliczenia może skorzystać rodzic lub opiekun prawny, który jednocześnie jest: panną albo kawalerem, wdową albo wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której sąd orzekł separację w rozumieniu odrębnych przepisów, osobą w związku małżeńskim, jeżeli małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"