28 stycznia 2006 r. w hali Międzynarodowych Targów Katowickich na pograniczu Chorzowa i Katowic odbywała się ogólnopolska wystawa gołębi pocztowych, na którą zjechali ludzie z całej Polski, byli nawet goście zza granicy. Po godzinie 17, dach hali MTK runął. Wtedy na wystawie obecnych było około 700 osób – zwiedzających i wystawców, 65 z nich zginęło pod gruzami, a ponad 170 zostało rannych. Wśród ofiar znalazło się też 10 cudzoziemców. Była to największa katastrofa budowlana we współczesnej historii Polski.
Jak wyliczono, dopuszczalne obciążenie dachu zostało przekroczone aż siedmiokrotnie! Dach oczywiście nie był w ogóle wcześniej odśnieżany. Poza tym stwierdzono w nim również wady konstrukcyjne. Dopiero po tej tragedii zaczęto w Polsce odśnieżać na szeroką skalę wielkopowierzchniowe płaskie dachy – informuje na stronie pogodadlaslaska.pl meteorolog Damian Dąbrowski.
Niedawno pełnomocnik 71 spośród 100 bliskich ofiar katastrofy hali MTK, którzy w 2020 przystąpili do drugiego pozwu grupowego poinformował PAP, że zawarto ugody ze Skarbem Państwa.
W 2019 roku grupa około 90 członków rodzin ofiar katastrofy uzyskała prawomocny wyrok stwierdzający, że Skarb Państwa jest odpowiedzialny za skutki katastrofy MTK.
Najsurowszą karę 9 lat więzienia dostał projektant hali Jacek J. Za sprowadzenie katastrofy z tak zwanym zamiarem ewentualnym, sąd uznał, że J. mógł liczyć się z tym, że budowla może się zawalić.
Obchody 17. rocznicy katastrofy MTK
Dzisiaj 28 stycznia 2023 r. mija 17 lat od tej tragedii. W każdą rocznicę, przy pomniku postawionym w pobliżu zawalonej hali składane są kwiaty i zapalane znicze. W tym roku uroczystości z udziałem wicewojewody woj. śląskiego zaplanowano na godzinę 11.00.