Nie żyje dwóch mieszkańców województwa śląskiego. Kilka dni wcześniej przyjęli szczepionkę na COVID-19
Informację o dwóch kolejnych zgonach pacjentów z województwa śląskiego możemy znaleźć w najnowszym rządowym raporcie dotyczącym Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych. Pacjenci zmarli krótko po podaniu szczepionki przeciw COVID-19.
Pierwszy zgon dotyczy mieszkańca Siemianowic Śląskich.
- Bardzo silne bóle kostno-mięśniowe, osłabienie. Zgon w dniu 01.02.2021 o godz. 13:15 najprawdopodobniej z przyczyn sercowych. Rodzina odmówiła zgody na proponowaną sekcje zwłok. Pacjent nie był hospitalizowany - czytamy w rządowym raporcie.
Drugi zgon dotyczy mężczyzny mieszkającego w Lublińcu.
- Zgon pacjenta dzień po szczepieniu p/Covid 19; przyczyna śmierci: pęknięcie tętniaka aorty wstępującej - taki opis widnieje w najnowszym raporcie.
Na razie nie mamy informacji w jakim wieku byli pacjenci i czy rzeczywiście przyjęcie szczepionki przyczyniło się bezpośrednio do zgonu. Zapytaliśmy o to biuro wojewody śląskiego i czekamy na odpowiedź, która pojawi się w tym artykule.
Przypomnijmy, że wcześniej w województwie śląskim odnotowano zgon 90-letniej mieszkanki Mysłowic, która zmarła krótko po przyjęciu szczepionki na COVID-19.
CZYTAJ WIĘCEJ: Mieszkanka Mysłowic zmarła po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19. To czwarty taki przypadek w Polsce
Szczepienia na covid-19 w województwie śląskim. W lutym kilkanaście niepożądanych odczynów
Zgodnie z najnowszymi rządowymi danymi w województwie śląskim od lutego niepożądane odczyny poszczepienne dotknęły kilkunastu pacjentów. Najczęściej są tu delikatne objawy - zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Zdarzają się jednak reakcje alergiczne czy duszności lub tachykardia.
- Każda osoba po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 pozostaje na obserwacji w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek, niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc - informują przedstawiciele rządu.
- Bezpieczeństwo jest kluczowym kryterium, decydującym o dostępie do powszechności szczepień. W proces tworzenia szczepionki przeciwko COVID-19 zaangażowali się naukowcy z całego świata. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionek w krajach Unii Europejskiej wydaje niezależna Europejska Agencja Leków, po przeprowadzeniu wnikliwej weryfikacji tych produktów - czytamy w rządowym raporcie dotyczącym Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych.
Polecany artykuł: