Budowa Placu Aktywnej Ciszy w Dąbrowie Górniczej

i

Autor: UM Dąbrowa Górnicza Budowa Placu Aktywnej Ciszy w Dąbrowie Górniczej

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej nie chcą hałasu. W mieście powstaje pierwszy Plac Aktywnej Ciszy

Katarzyna Ziółkowska-Dąbek 2020-05-20 13:37

To ma być oaza zieleni pośród wielkiego blokowiska. W Dąbrowie Górniczej na osiedlu Mydlice Południowe rozpoczęła się budowa Placu Aktywnej Ciszy. Będzie to tak zwany park kieszonkowy. Szczegóły na slask.eska.pl.

Inwestycja powstaje w ramach Osiedlowego Budżetu Partycypacyjnego 2019. Nowe miejsce rekreacji i wypoczynku powstaje pomiędzy blokami przy ulicy Legionów Polskich 143, 145, 147 oraz 149.

W tym miejscu pojawią się m.in. miejsca do plenerowej gry w szachy czy czytania książek. Mieszkańcy chcą, aby na ich osiedlach powstawały miejsca pełne zieleni.

- To jest odpowiedź na to jak możemy w przestrzeni miejskiej zorganizować sobie przestrzeń, która będzie takim ukojeniem dla codzienności. Miejsce, gdzie będą mogły pospacerować mamy z małymi dziećmi, czy osoby starsze przy swoim domu będą mogły poczuć się jak w lesie, czy parku - powiedziała nam Agnieszka Sienkiewicz-Ćwik z Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!
Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?

W efekcie realizacji projektu powstanie park z polną łąką ze stokrotkami, mleczami , koniczyną i soczystą zieloną trawą. Przestrzeń parku zorganizowana będzie przez nasadzenie wielu warstw roślin dających poczucie odgrodzenia od zgiełku miejskiego.

Nasadzone zostaną duże nieszczepione drzewa, dające cień i podkreślające parkowy charakter tej przestrzeni. W tak powstałej przestrzeni zielonej pojawią się domki dla owadów, w tym dzikich pszczół murarek, a także domki i karmniki dla występujących w miastach ptaków z wyłączeniem jakichkolwiek ułatwień dla zdziczałych gołębi.

Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia wynosi ponad trzysta tysięcy złotych.

COŚ DOBREGO #21