Miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyludniają się. Chorzów to już nie stutysięcznik. Sosnowiec z największą stratą

i

Autor: UM Gliwice Miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyludniają się. Chorzów to już nie "stutysięcznik". Sosnowiec z największą stratą

Ciekawostki

Miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyludniają się. Chorzów to już nie "stutysięcznik". Sosnowiec z największą stratą

2025-05-19 15:21

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia traci mieszkańców. Najnowsze dane demograficzne nie pozostawiają żadnych złudzeń. W ciągu roku z GZM ubyło około 15 tysięcy mieszkańców i obecnie metropolia liczy 2,113 mln osób. Ten negatywny trend ma się tylko pogłębiać.

Metropolia GZM wyludnia się. Co jest przyczyną?

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2024, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wciąż zmaga się z niepokojącymi trendami demograficznymi. Chociaż w niektórych gminach odnotowano drobny wzrost liczby ludności, to na poziomie całej metropolii nie wystarcza to, by zahamować negatywne procesy. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy GZM straciła około 15 tysięcy mieszkańców i obecnie liczy 2,113 miliona osób. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2024 wskazują na kontynuację niepokojących trendów demograficznych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Choć w niektórych gminach wykazano niewielki wzrost liczby ludności, to w skali całej metropolii jest to zbyt mało by zahamować negatywne trendy. W ciągu roku GZM straciła ok. 15 tys. mieszkańców i obecnie liczy 2,113 mln osób.

Migracje i zmniejszająca się liczba urodzeń

Jednym z głównych czynników wpływających na ubytek liczby mieszkańców w GZM jest ujemny przyrost naturalny. W 2024 roku zanotowano 26,2 tys. zgonów przy 12,3 tys. urodzeń, co daje wskaźnik przyrostu naturalnego na 1000 mieszkańców na poziomie -6,6. Jest to wartość znacznie gorsza od średniej krajowej (-4,2). Również lepiej wypadają największe miasta w Polsce, takie jak Warszawa (-1,3), Kraków (-0,6), Wrocław (-1,9), Gdańsk (-2,2), Poznań (-3,1).

Niekorzystnie pod tym względem wypadają zarówno mniejsze jak i większe gminy GZM. W miastach na prawach powiatu urodzenia kształtowały się na poziomie 5,9 urodzeń na 1000 mieszkańców, natomiast w otoczeniu rdzenia wartość ta jest nieco niższa i wynosi 5,6. W największych miastach odnotowano wyższą wartość wskaźnika dla zgonów (12,8 zgonów na 1000 mieszkańców). W mniejszych gminach wskaźnik ten wyniósł 11,2.

Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na depopulację są migracje. W 2024 roku w wyniku niekorzystnych ruchów migracyjnych metropolia utraciła 1,8 tys. mieszkańców. Osiedliło się wówczas 21,4 tys. nowych osób, natomiast liczbę wyjazdów z obszaru metropolii oszacowano na 23,3 tys. Liczby te przekładają się na wskaźnik ogólnego salda migracji na 1000 mieszkańców, który wyniósł w 2024 roku -0,9. Porównując do lat ubiegłych sytuacja uległa poprawie, jednak skala wzrostów jest zbyt mała by zahamować niekorzystne trendy.

W tych miastach ubyło najwięcej mieszkańców 

Statystyki dla poszczególnych miast w GZM są wręcz koszmarne. Chorzów od lat był miastem mogącym się poszczycić mianem "stutysięcznika". W 2010 roku Chorzów liczył niewiele ponad 110 tysięcy mieszkańców. Według ostatnich danych GUS Chorzów nie jest już miastem liczącym ponad 100 tys. mieszkańców. Obecnie zamieszkuje go ponad 99‬ tys. osób. Chorzów nie jest jedynym miastem, które notuje ubytki jeśli chodzi o liczbę osób je zamieszkujące. Z danych demograficznych GZM wynika, że mniejsze lub większe ubytki, jeśli chodzi o liczbę ludności, dotyczą praktycznie każdego z miast w województwie śląskim. Na liście są m.in. Katowice, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Bytom czy Sosnowiec. Poniżej lista miast, w których doszło do utraty mieszkańców w kolejności od najmniejszych ubytków, po te największe. 

Miasta w GZM w województwie śląskim wyludniają się. Stąd ucieka najwięcej ludzi

Miasta w Śląskiem, gdzie przybyło mieszkańców

Mieszkańców nie ubywa jednak na całym obszarze Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jednak dzieje się tak w miejscowościach, które do największych nie należą. Największy przyrost ludności zanotowano w gminach takich, jak Pilchowice (+117 osób), Wyry (+83 osoby), Zbrosławice (+83 osoby) czy Bojszowy (+70 osób).

Śląsk Radio ESKA Google News