Memoriał Kamili Skolimowskiej 2024. Kibice na Stadionie Śląskim

Autor: PHOTO ART SERVICE

Memoriał Kamili Skolimowskiej. Rekord frekwencji na trybunach Stadionu Śląskiego

W niedzielę 25 sierpnia na Stadionie Śląskim odbył 15. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej. Sportową rywalizację w wykonaniu najlepszych sportowców świata - w tym medalistów tegorocznych igrzysk olimpijskich - obserwowała na żywo rekordowa liczba kibiców. To kolejny rekord po rekordach świata Ingebrigstena i Duplantisa. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia.

15. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej

Tegoroczna, 15. edycja Memoriału Kamili Skolimowskiej została zaplanowana na niedzielę 25 sierpnia. Impreza po raz kolejny zawitała na Stadion Śląski. Zawody rozpoczęły się o godz. 14:00, a dwie godziny później wystartowała część "diamentowa", która składa się z 14 konkurencji. Zmaganiom sportowców przygląda się na żywo rekordowa liczba ponad 42 357 widzów. Chorzowska rywalizacja to 12. z 14 mityngów kwalifikacyjnych Diamentowej Ligi, której finał zostanie rozegrany w dniach 13-14 września w Brukseli.

• 2024 - 42 357

Wśród polskich sportowców, którzy wystąpili na Stadionie Śląskim znalazły się m.in. Ewa Swoboda, Natalia Kaczmarek i Wojciech Nowicki. Do Chorzowa przyjechały też osobistości zza granicy, takie jak Norweg Jakob Ingebrigtsen (w Paryżu złoto na 5000 m), Holenderka Femke Bol (w Paryżu trzy złote medale, w tym złoty w sztafecie mieszanej 4x400 m) i Amerykanin Ryan Crouser (w Paryżu złoty medal w rzucie kulą).

Zobacz zdjęcia kibiców podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim w Chorzowie:

Pożegnanie zawodniczek i rzut młotem

Zanim zawody się rozpoczęły, na Stadionie Śląskim w Chorzowie uroczyście pożegnano Annę Kiełbasińską i Małgorzatę Hołub-Kowalik. To medalistki olimpijskie z Tokio w sztafecie 4 x 400 metrów, które zdecydowały się zakończyć sportowe kariery. Zawodniczki po raz ostatni zostały nagrodzone gromkimi brawami przez kibiców.

W konkursie rzutu młotem najlepszy okazał się mistrz olimpijski Ethan Katzberg z Kanady (rzucił 80,03). Drugi był Ukrainiec Mychajło Kochan (rzucił 79,85). Trzecie miejsce zajął Wojciech Nowicki (76,05). Wśród kobiet najlepsza okazała się Amerykanka Brooke Andersen (76,19).

Zobacz zdjęcia sportowców podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim w Chorzowie:

Norweg Jakob Ingebrigtsen pobił rekord świata

W biegu na 110 m przez płotki zwyciężył Grant Holloway, mistrz olimpijski z USA (13,09). Drugi był Jamajczyk Rasheed Broadbell (13,08). Jeśli chodzi o polskich zawodników, siódme miejsce zajął Jakub Szymański (13,41), a dziewiąte Krzysztof Kiljan (13,73). Żadna z reprezentantek naszego kraju nie awansowała do finału tej konkurencji.

Norweg Jakob Ingebrigtsen nie tylko zwyciężył w biegu na 3000 m, ale też pobił rekord świata. Poprzedni od 1996 roku należał do Kenijczyka Daniela Komena i wyniósł 7.20,67. Norwegowi udało się pokonać dystans w zawrotnym czasie 7.17,55. Podczas Memoriału Skolimowskiej za Norwegiem uplasowali się Etiopczycy - Berihu Aregawi poprawił rekord kraju na 7.21,28, a trzeci był Yomif Kejelcha (7.28,44).

W biegu na 400 metrów kobiet najlepsza okazała się Marileida Paulino z Dominikany (48,66), drugie miejsce zajęła reprezentantka Bahrajnu Salwa Eid Naser (49,23), a trzecie Natalia Kaczmarek (49,95).

W biegu na 100 m zwyciężyła Jamajka Tia Clayton (10,83), druga była Marie-Josee Ta Lou-Smith z Wybrzeża Kości Słoniowej (10,83), a trzecie miejsce zajęła Amerykanka Tamari Davis (10,84). Ewa Swoboda z czasem 11,03 uplasowała się na szóstym miejsu.

Również na szóstym miejscu uplasowała się Klaudia Kazimierska, która dystans 1500 m pokonała z czasem 3.59,95. Dzięki temu udało jej się poprawić rekord życiowy. Pierwsze miejsce w konkurencji zajęła Etiopka Diribe Welteji (3.57,08), tuż za nią uplasowała się jej rodaczka Freweyni Hailu (3.57,88).

Armand Duplantis pobił rekord świata w skoku o tyczce

Jednym z najbardziej wyczekiwanych występów podczas Diamentowej Ligi na Stadionie Śląskim był skok o tyczce w wykonaniu mistrza olimpijskiego Armanda Duplantisa. Szwed nie zawiódł i z wynikiem 6,26 pobił własny rekord świata, który dopiero co ustanowił podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Do Duplantisa należy już 10 najlepszych wyników w historii - od 6,17 do 6,26. Pierwszy raz rekord świata pobił w lutym 2020 roku i od tamtej pory całkowicie zdominował rywalizację w tej konkurencji. Ma na koncie dwa złote medale olimpijskie. Wielokrotnie triumfował też w mistrzostwach świata i Europy - pisze PAP.