To będzie na maturze 2025 z języka polskiego?
Egzamin maturalny z języka polskiego ma potrwać łącznie 240 minut. W tym roku maturzyści zmierzą się z nową wersją egzaminu, który ma uwzględniać zmiany w podstawie programowej. Egzamin z polskiego będzie tradycyjnie składał się z dwóch części:
- pierwsza to m.in. czytanie ze zrozumieniem, zadań językowych czy notatki syntezującej,
- druga to wypracowanie.
Tematy, z którymi będą się musieli mierzyć tegoroczni maturzyści, od wielu dni są... tematem numer jeden. To nie dziwi, bowiem egzamin maturalny z języka polskiego, choć pozornie łatwy, finalnie taki nie jest. Dowodem na to jest m.in. sytuacja sprzed 12 lat, kiedy na maturze pojawił się tekst Tomasza Rożka - pochodzącego ze śląska popularyzatora nauki, który... sam spróbował go rozwiązać i odpowiedział na zaledwie 70 procent wszystkich pytań do swojego artykułu.
Polecany artykuł:
Przecieki na discordzie i "X". Oto tematy. Na co liczą maturzyści?
Od niedzieli, a także od poniedziałkowego poranka, maturzyści śledzą doniesienia w sieci dotyczące tematów rozprawki, którą będą musieli dzisiaj napisać. To nie dziwi, bowiem za dobrze napisany tekst mogą dostać 35 punktów na 60 możliwych do zdobycia. Maturzyści liczą, że trafią na jakiś przeciek, który ułatwi im podejście do egzaminu. Jak informuje gazeta.pl w poniedziałek, 5 maja jeszcze przed godz. 4 rano, na platformie "X" pojawił fragment zdjęcia tajemniczego arkusza.
Na zdjęciu arkusza widać dwa tematy:
- Bunt jako siła napędowa zmian.
- Czy człowiek ma wpływ na swój własny los.
Znaczna część użytkowników portalu "X" nie dała pełnej wiary w to, że faktycznie tego typu tematy mogą się pojawić dzisiaj na maturze. Kolejny przeciek, jaki znalazła gazeta.pl, jest z godz. 6 rano i lotem ptaka obiegł całego Discorda. Tym razem na tajemniczym arkuszu pojawiły się takie tematy, jak:
- Czy człowiek może być wolny, żyjąc w społeczeństwie?
- Jakie znaczenie w życiu człowieka ma pamięć o przeszłości?
Przy pisaniu rozprawek maturzyści powinni odwoływać się do obowiązkowej literatury czy innych utworów literackich. Skąd takie tematy? To m.in. sugestie nauczycieli, którzy podkreślają, że w tematach mogą się pojawić właśnie kwestie jednostek i ich roli w społeczeństwie, motywy cierpienia czy walki dobra ze złem.
