Spis treści
- Strajk generalny rolników
- Tak wyglądał strajk rolników w Śląskiem w piątek 9 lutego:
- Wielki protest rolników. Blokada dróg w pow. wodzisławskim
- 20 lutego strajk rolników w Śląskiem. Utrudnienia w pow. kłobuckim
- Dlaczego rolnicy protestują?
Strajk generalny rolników
9 lutego NSZZ RI "Solidarność" ogłosił 30-dniowy strajk generalny rolników. Tego dnia na ulice kilkudziesięciu polskich miast wyjechały traktory, blokując ruch drogowy.
Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się w wtorek 20 lutego. Rolnicy planują zablokować wszystkie przejścia graniczne między Polską a Ukrainą. Chcą też blokować węzły komunikacyjne i drogi dojazdowe do przeładunkowych stacji kolejowych oraz portów morskich.
Tak wyglądał strajk rolników w Śląskiem w piątek 9 lutego:
Wielki protest rolników. Blokada dróg w pow. wodzisławskim
W proteście wezmą udział rolnicy z woj. śląskiego. Gdzie można się spodziewać blokad? Jak poinformował portal agronowiny.pl, protest odbędzie się w powiecie wodzisławskim.
20 lutego organizujemy protest w okolicach gminy Gorzyce i gminy Godów, między dwoma rondami, które są na dojeździe do autostrady A1. Formuła zostanie jeszcze dopracowana, ale termin jest pewny. Rozpoczniemy o 12:00, koniec o 14:00 - zapowiedział Łukasz Mura, rolnik i radny powiatu raciborskiego w rozmowie z portalem agronowiny.pl.
20 lutego strajk rolników w Śląskiem. Utrudnienia w pow. kłobuckim
20 lutego protestować będą również rolnicy z pow. kłobuckiego. W związku z tym policja ostrzega przed utrudnieniami na drodze krajowej nr 43 oraz na drodze wojewódzkiej nr 494. Największe utrudnienia w ruchu wystąpią w godz. 8:00-10:00 oraz 15:00-19:00.
Gdzie 20 lutego wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym w pow. kłobuckim:
- w godzinach od 8:00 do 10:00 oraz od 17:00 do 19:00 na DK 43 - odcinek pomiędzy miejscowościami Waleńczów, a Lgota (do granicy z powiatem częstochowskim),
- w godzinach od 8:00:00 do 10:00 oraz od 15:00 do 17:00 na DW 494 - odcinek pomiędzy miejscowościami Praszczyki, a Nowa Szarlejka (do granicy z powiatem częstochowskim)
Dlaczego rolnicy protestują?
Protesty rolników trwają od wielu tygodni nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Rolnicy sprzeciwiają się niekontrolowanemu napływowi żywności z Ukrainy. Protestują też przeciwko unijnym regulacjom związanym z tzw. "Zielonym Ładem".
"Zielony Ład" w założeniu ma umożliwić krajom UE osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zmiany zakładają m.in. ograniczenia w stosowaniu pestycydów i nawozów. Zdaniem rolników regulacje są oderwane od realiów i przyczynią się do gwałtownego wzrostu kosztów produkcji rolnej.