Marsz równości

Marsz równości w Częstochowie. W paradzie wziął udział poseł Marcin Józefaciuk

W Częstochowie oprócz dożynek 31 sierpnia odbył się marsz równości. VI edycja tego wydarzenia została zorganizowana pod hasłem "“Idziemy bo możemy! To też nasze miasto”. W marszu udział wzięło kilkadziesiąt osób, w tym poseł Marcin Józefaciuk.

Społeczność LGBT+ zjechała się do Częstochowy. Ulicami przeszedł marsz równości

Już po raz szósty w Częstochowie zorganizowano marsz równości. Tegoroczna parada zbiegła się z terminem Dożynek Jasnogórskich, o których informowaliśmy tutaj.

W tym roku wydarzenie pod hasłem "Idziemy, bo możemy! To też nasze miasto" zgromadziło co najmniej kilkadziesiąt osób. Wśród uczestników znalazł się poseł Marcin Józefaciuk.

Po drodze spotkaliśmy kontrmanifestacje, nawet kółka różańcowe oraz narodowców - dyslektyków (na banerze napisali "meszczyzna" - ot tacy patrioci pilnujący czystości języka. Zdziwił mnie ksiądz modlący się w towarzystwie nienawistnych banerów i krzyków. Piękna pogoda, piękny marsz równości z elementem zadumy, piękni ludzie - relacjonuje poseł w mediach społecznościowych.

Parada wyruszyła  w sobotę o godz. 14:00 z al. Sienkiewicza, skąd przeszła ulicą Popiełuszki, aleją Jana Pawła II, al. Kościuszki i al. Wolności aż do “Kwadratów”. Tegoroczna edycja marszu przeznaczona była dla dla osób pragnących Polski otwartej i tolerancyjnej, wolnej od mowy nienawiści, ksenofobii, rasizmu, homofobii, Polski równości płci w wynagrodzeniach, języku debaty publicznej i parytetach.

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Demokratyczna RP, Tęczowa Częstochowa oraz Akcja Demokracja.

Zobaczcie w galerii, jak przebiegła VI edycja "Marszu Równości w Częstochowie".

Czerwone światło dla marszu równości. Prezydent odmówił patronatu

Przypomnijmy, że w tym roku organizatorzy marszu po raz pierwszy zdecydowali się wystąpić z wnioskiem do prezydenta Częstochowy o udzielenie honorowego patronatu. Niestety magistrat odmówił objęcia wydarzenia swoim patronatem.

Wydarzenie, którego organizatorem, współorganizatorem lub partnerem jest konkretne środowisko polityczne, nawet jeżeli ma ono charakter bardziej demonstracji ideowo-światopoglądowej niż promocji politycznej, nie mieści się w katalogu przedsięwzięć obejmowanych honorowym patronatem. Taka zasada została przyjęta, aby nie upolityczniać instytucji prezydenckiego patronatu oraz administracji samorządowej, prowadzącej w tej sprawie procedurę. Zatem Państwa inicjatywa, choć niewątpliwie bardzo cenna z punktu widzenia propagowania równościowych idei, ze względu na swoją specyfikę nie może nim zostać objęta - informował wcześniej "Dziennik Zachodni" Aleksander Wierny, Naczelnik Wydziału Informacji i Komunikacji UM w Częstochowie.

Sprawa odbiła się szerokim echem w mediach. Decyzję częstochowskiego magistratu skomentował również poseł Józefaciuk.

Niestety prezydent miasta z Lewica nie dał ani patronatu ani nie znalazł dla nas czasu - nie pojawił się nawet na chwilę. Natomiast Pani pełnomocnik stawiła się i dobrze się bawiła - podkreśla poseł.