Wiadomości

Manhattan w Mikołowie. Dwie kosmiczne rakiety w środku sielankowej wioski

Dwa betonowe wieżowce górują nad Mikołowem. "Manhattan" na Recie – futurystyczne bloki rodem z innej epoki – do dziś budzą zdziwienie i podziw. Jak powstały te niezwykłe wieżowce? Czy miały zapoczątkować nowoczesną metropolię na Śląsku? Oto budynki, które wymykają się schematom, za które odpowiedzialny jest duet architektów – Henryk Buszko i Aleksander Franta.

Kierowcy, który jedzie popularną „wiślanką”, czyli drogą krajową 81 od Katowic do Mikołowa, w oczy rzucają się dwa nietypowo wyglądające bloki. Kształtem przypominają rakiety lub piramidy. Co to za intrygujący akcent w otoczeniu tradycyjnej zabudowy mieszkaniowej? Wyjaśniamy zagadkę.

Manhattan w Mikołowie to wysokie bloki mieszkalne w dzielnicy Mikołowa Reta postawione na wzgórzu w latach 90. Projekt pochodzi ze współpracy Henryka Buszko i Aleksandra Franty, autorów między innymi kompleksów sanatoriów w Ustroniu.

Manhattan w Mikołowie

Projekt pojawił się już w latach 80., jednak ze względu na trudności realizacyjne budowę ukończono dopiero na początku kolejnej dekady. Dwa bloki miały stanowić początek większych inwestycji w tym rejonie. Mikołów był jednym z nowocześniejszych śląskich miast. Od lat 70. XX wieku w Recie Śmiłowickiej w Mikołowie działa nowoczesne laboratorium tworzyw sztucznych. Całkiem niedaleko jest także osiedle Nad Jamną projektu Stanisława Niemczyka – nazywanego polskim Gaudim.

W wielu polskich miastach powstawały takie „Manhattany”, był to żartobliwy przydomek nadawany targowiskom i wyróżniającym się blokom. Bloki na Recie widać z daleka - z drogi lub linii kolejowej. Wszystko to zawdzięczają temu, że stoją na wzgórzu. Stanowią punkt orientacyjny.

Zobacz zdjęcia

Infrastruktura wokół blokowisk jest skromna. Całość wygląda jak dwie kosmiczne rakiety w środku sielankowej wioski. Kiedyś niedaleko nawet pasły się owce i kozy. Mieszkanie w tej okolicy pewnie nie należy do najwygodniejszych. Mieszkańcy mogą robić zakupy w centrum handlowym, które jest obok ale droga do niego jest kręta i z powrotem trzeba iść pod górkę

Dwa charakterystyczne bloki w stylu modernistycznym, na pewno należałoby odnowić. Mimo aktualnie odrapane i zaniedbane z zewnątrz tworzą niepowtarzalny klimat. Magii miejsca dodaje również ich lokalizacja na wzgórzu.

Mikołów na tle rozwoju architektonicznego

Mikołów, z bogatą historią sięgającą średniowiecza, przeszedł znaczące przemiany urbanistyczne w XIX wieku. Dynamiczny rozwój przemysłu przyczynił się do budowy plantów, rozwoju dróg, wzniesienia ratusza oraz uruchomienia pierwszej linii kolei żelaznej. W mieście powstała również pierwsza polska drukarnia na Śląsku, założona przez Tomasza Nowackiego w 1845 roku. 

W kontekście tych przemian, "Manhattan" w Recie stanowi przykład późniejszej modernizacji miasta, łącząc tradycję z nowoczesnością i odzwierciedlając ciągłe dążenie Mikołowa do innowacji w architekturze.

Tekst powstał dzięki pomocy Olgi Drendy

Śląsk Radio ESKA Google News

Architekci Henryk Buszko i Aleksander Franta

Henryk Buszko (1924–2015) i Aleksander Franta (1925–2019) byli wybitnymi polskimi architektami, których współpraca zaowocowała wieloma znaczącymi realizacjami, kształtującymi krajobraz urbanistyczny Śląska.​ Do ich najbardziej znanych projektów należą:​

  • Osiedle Tysiąclecia w Katowicach: Charakterystyczne wieżowce zwane "kukurydzami", które stały się ikoną katowickiego krajobrazu miejskiego.​
  • Osiedle Gwiazdy w Katowicach: Zespół siedmiu wieżowców o unikalnym kształcie, przypominającym gwiazdy, stanowiący przykład nowatorskiego podejścia do projektowania budynków mieszkalnych.​
  • Sanatorium w Ustroniu: Kompleks sanatoryjny składający się z charakterystycznych piramidalnych budynków, harmonijnie wpisujących się w górski krajobraz Beskidu Śląskiego.

Uzdrowisko w Ustroniu wymaga zmian. Oto projekt z wizualizacjami: