ospa

i

Autor: Getty Images

Małpia ospa daje nietypowe objawy. Chodzi o gorączkę i wysypkę

2022-06-30 11:30

Małpia ospa daje charakterystyczne objawy w postaci wysypki na ciele. Ale naukowcy coraz częściej identyfikują także objawy nietypowe. - Wirus małpiej ospy zachowuje się nietypowo w stosunku do tego, jak zachowywał się w przeszłości – mówi dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Małpia ospa jest już obecna w ponad państwach poza Afryką, w tym w Polsce. Niestety, jak podaje WHO, wirus małpiej ospy może się wkrótce przenosić do grup wysokiego ryzyka, takich jak kobiety w ciąży, osoby z obniżoną odpornością i dzieci. I z tego powodu powinniśmy być zaniepokojeni jego utrzymującą się transmisją.

Amerykańska agencja rządowa CDC Centra Kontroli i Prewencji Chorób dodaje, że wirus małpiej ospy należy do tej samej rodziny i rodzaju co wirus ospy prawdziwej. I zwykle daje podobne objawy. Niestety w ostatnim czasie wirus na tyle się zmienia, że zakażenie odbiega nieco od normy.

– Każda osoba, bez względu na tożsamość płciową lub orientację seksualną, może zarazić się małpią ospą i nią zakażać – podkreślają eksperci CDC. 

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 2 Seksualność

Nietypowe objawy małpiej ospy

Objawy zakażenia małpią ospą mogą teraz przypominać nie tylko te charakterystyczne dla wirusa Varicella zoster, odpowiedzialnego za ospę wietrzną, ale także niektóre zakażenia przenoszone drogą płciową, takie jak kiła i opryszczka.

Jeśli pacjentowi wydaje się, że cierpi na jedną z tych chorób, należy przeprowadzić dokładne badanie skóry i błon śluzowych, w tym odbytu, pochwy i jamy ustnej, aby wykluczyć małpią ospę.

Małpia ospa. Przebieg choroby

O jakie objawy ospy małpiej chodzi?

Zwykle na początku zakażenia małpia ospą występuje gorączka, ból głowy, bóle mięśni, obrzęk węzłów chłonnych i zmęczenie. Następnie zaczyna pojawiać się wysypka na skórze. Początkowo  wyglądają jak odbarwione plamy na skórze, następnie zgrubienia, potem pojawiają się pęcherze, które wypełniają się ropą. Na koniec wysypka pokrywa się strupami, które odpadają. Najczęściej objawy ustępują po dwóch – trzech tygodniach. Czasami przebieg może być bardzo ciężki i mieć destrukcyjny efekt dla pacjenta. Taki jest najczęstszy przebieg tej groźnej wirusowej choroby. Ale ostatnio okazuje się, że małpia ospa rozwijać się może także nietypowo.

Typowy przebieg małpiej ospy

  • gorączka
  • bóle mięśni
  • obrzęk węzłów chłonnych
  • wysypka
  • zgrubienia
  • pęcherze
  • strupy

Nietypowy przebieg małpiej ospy

W USA u niektórych pacjentów wysypka pojawiała się początkowo w okolicach genitaliów i odbytu, a także na błonach śluzowych w ustach. U niektórych pacjentów wysypki te spowodowały m.in. ból w odbycie i odbytnicy, krwawienie z odbytu, zapalenie odbytnicy oraz bolesne uczucie parcia na stolec. Takie objawy do tej pory nie były obecne w typowych opisach małpiej ospy – informuje amerykańska agencja zdrowia.

Warto zauważyć także inną prawidłowość przy małpiej ospie. Znane są przypadki, że wysypka u pacjentów nie pojawiała się na twarzy oraz rękach i nogach w tym samym czasie. Zmiany skórne pojawiały się natomiast w różnych stadiach zaawansowania.

Kolejne nietypowe objawy małpiej ospy to pojawienie się gorączki. W niektórych przypadkach typowe objawy grypopodobne, takie jak gorączka, obrzęk węzłów chłonnych i zmęczenie, „nie zawsze pojawiały się przed wysypką lub w ogóle się nie pojawiały” – informuje CDC.

Małpia ospa. Kto jest narażony na zakażenie?

CDC zaleca, by osoby, u których wystąpią potencjalne objawy małpiej ospy, skontaktowały się z lekarzem, zwłaszcza jeśli:

  • podróżowały do krajów, w których odnotowano przypadki małpiej ospy
  • miały ostatnio kontakt z osobą, która ma podobną wysypkę lub u której podejrzewa się lub zdiagnozowano małpią ospę
  • miała bliski lub intymny kontakt z otoczeniem osób, u których wystąpiło zakażenie małpią ospą.

Małpia ospa w Polsce

Małpia ospa jest w już w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych przypadkach. Według danych WHO odnotowano już ponad 3400 przypadków małpiej ospy i jeden zgon w krajach poza kontynentem afrykańskim, głównie w Europie. W tym roku stwierdzono również ponad 1500 przypadków i 66 zgonów w krajach endemicznych dla tego wirusa.

W zeszłym tygodniu WHO orzekła, że małpia ospa nie stanowi jeszcze zagrożenia zdrowia publicznego i nie ma potrzeby wprowadzania stanu alarmowego. Jednak w środę Tedros powiedział, że WHO uważnie śledzi rozwój wirusa i "tak szybko, jak to możliwe", ponownie zwoła specjalną komisję, aby ocenić, czy nadal tak jest.

Gdzie jest małpia ospa? Sprawdź tutaj

Szczepionka na małpią ospę

WHO pracuje również nad mechanizmem bardziej sprawiedliwej dystrybucji szczepionek, po tym, gdy niektóre kraje, m.in. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, zasugerowały, że są chętne do dzielenia się swoimi zapasami szczepionek przeciw ospie prawdziwej, które chronią przed małpią ospą.