Lodziarnia rozdawała dzieciom darmowe lody za czerwony pasek. "Dyskryminacja innych dzieci"

2025-07-01 18:54

Inicjatywa pszczyńskiej lodziarni, która postanowiła nagrodzić darmową porcją lodów uczniów z czerwonym paskiem, wywołała burzliwą dyskusję. Choć dla wielu był to miły gest doceniający ciężką pracę, w internecie pojawiły się głosy o dyskryminacji dzieci, które nie osiągnęły tak wysokich wyników w nauce.

Lodziarnia rozdawała dzieciom darmowe lody za czerwony pasek. Dyskryminacja innych dzieci

i

Autor: Freepik.com

Darmowe lody podzieliły mieszkańców Pszczyny

Zakończenie roku szkolnego i otrzymanie świadectwa ukończenia kolejnej klasy jest dla dzieci i młodzieży ważnym wydarzeniem. Wiele firm, chcąc docenić wysiłek najpilniejszych uczniów, organizuje z tej okazji specjalne promocje. Taką akcję przeprowadziła jedna z lodziarni w Pszczynie, oferując darmowe lody każdemu uczniowi, który okazało świadectwo z czerwonym paskiem.

Pomysł, który z założenia miał być pozytywnym gestem, stał się zarzewiem internetowej debaty. Na jednej z pszczyńskich stron w mediach społecznościowych pojawił się krytykujący go wpis. Matka dziecka, które skorzystało z promocji, zwróciła uwagę na potencjalnie krzywdzący charakter całej akcji.

- Moje dziecko dostało tego loda, ale zapytało mnie: „Mamo, a w czym są gorsze dzieci, co nie miały świadectwa z paskiem. Bardzo często też się starają”. No więc myślę, że nie był to za dobry chwyt reklamowy - napisała anonimowa internautka. Jak podsumowała, w jej ocenie „nie był to za dobry chwyt reklamowy”.

Post wywołał lawinę komentarzy. W większości wypowiadały się osoby popierające ideę nagradzania najpilniejszych uczniów, jednak pojawiło się również kilka negatywnych.

Zdecydowana większość internautów stanęła w obronie lodziarni, podkreślając, że nagradzanie za wysiłek i dobre wyniki jest naturalnym i pożądanym zjawiskiem. Jedna z komentujących osób zauważyła, że jest to wieloletnia tradycja lokalu:

- Nie doszukujcie się w tym niczego złego, bo z czerwonym paskiem dostają, a bez paska mają ogromną motywację żeby zasłużyć na ten czerwony pasek i w następnym roku stanąć tam w kolejce po loda.

Inni porównywali gest lodziarni do nagród książkowych wręczanych w szkołach lub do premii uznaniowych w miejscach pracy, które również nie przysługują wszystkim.

- Idąc tym tokiem myślenia, to dzieci które dostają czerwony pasek nie powinny dostać książki jako nagrodę, bo innym będzie przykro - ironizowała jedna z internautek.

Pojawiły się jednak również głosy popierające krytyczną opinię autorki wpisu. Zwolennicy tej perspektywy argumentowali, że takie akcje prowadzą do podziałów i stygmatyzacji.

- Popieram w 100%, bo nie pasek czyni mistrza. Jest to dyskryminacja innych dzieci. Jesteśmy wszyscy równi - stwierdziła jedna z internautek.

Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje: „Każda młoda osoba jest wyjątkowa”

Promocyjne ceny, zniżki lub dodatkowe benefity dla posiadaczy „czerwonych pasków” i dobrych ocen na świadectwie nie jest niczym nowym. Takie praktyki stosują już od kilku lat popularne sieciówki. Problem nagradzania wyłącznie za najlepsze oceny został dostrzeżony na szczeblu ogólnopolskim.

Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego Rzeczniczka Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak, wraz ze swoim społecznym zastępcą Janem Gawrońskim, wystosowała oficjalny apel do przedsiębiorców. Wezwali w nim do zaniechania praktyk marketingowych, które uzależniają przyznawanie rabatów lub nagród od ocen na świadectwie.

- Zwracamy się do Państwa z apelem o uważność w kontekście planowanych tegorocznych kampanii marketingowych i promocyjnych, w których „nagrodą” za ocenę 5 (bardzo dobrą) albo ocenę 6 (celującą) lub też za uzyskanie przez dziecko świadectwa z wyróżnieniem („czerwony pasek”) przyznawany byłby rabat w kwocie odpowiadającej ocenie (np. 5 zł za ocenę 5 lub 6 zł za ocenę 6) - apelowali do przedsiębiorców.

W ich opinii takie kryterium nagradzania może prowadzić do niepotrzebnej presji dla uczniów, którzy z różnych przyczyn nie osiągają wysokich wyników w nauce. Wśród wymienianych przyczyn znajdują się sytuacja rodzinna i finansowa, zdrowie psychiczne i fizyczne oraz dostęp do zasobów edukacyjnych, a także różnorodne systemy oceniania w statutach szkół.

Przypominają, że każda młoda osoba jest wyjątkowa i wartościowa bez względu na osiągane wyniki w nauce i należy docenić każdego na równi, bez wyjątków i bez względu na otrzymane na koniec roku oceny.

Rzeczniczka zaznaczyła również, że wszystkie działania polegające na nagradzaniu jedynie uczniów z najwyższymi ocenami zostaną zgłoszone do Komisji Etyki Reklamy.

Najlepsze szkoły podstawowe w województwie śląskim 2025

Zobacz galerię

Śląsk Radio ESKA Google News