Likwidacja kopalni Jas-Mos zakończona. SRK wystawia na sprzedaż atrakcyjne tereny

2025-07-02 16:34

Spółka Restrukturyzacji Kopalń poinformowała, że zakończyła się likwidacja kopalni Jas-Mos - Jastrzębie III. Była to ostatnia kopalnia likwidowana przez spółkę. Część pokopalnianych terenów została już wystawiona na sprzedaż.

Spis treści

  1. Kopalnia Jas-Mos zlikwidowana. Grunty czekają na inwestorów
  2. Historia kopalni Jas-Mos-Jastrzębie
  3. W 2025 roku SRK planuje sprzedaż 500 ha
  4. Nowe zasady likwidacji zakładów górniczych

Kopalnia Jas-Mos zlikwidowana. Grunty czekają na inwestorów

Zakończenie likwidacji kopalni Jas-Mos - Jastrzębie III, które nastąpiło z końcem czerwca br., otwiera nowy rozdział dla Jastrzębia-Zdroju i sąsiedniej Mszany. Spółka Restrukturyzacji Kopalń nie czekała długo z komercjalizacją odzyskanych terenów. Wystawiono już na sprzedaż dwie działki o łącznej powierzchni blisko 40 hektarów, zlokalizowane wzdłuż ulicy Górniczej. To jednak dopiero początek, ponieważ wkrótce pod młotek ma trafić kolejnych 40 hektarów.

Pokopalniane grunty są bardzo atrakcyjne. Ich największym atutem jest lokalizacja - znajdują się zaledwie pięć kilometrów od centrum Jastrzębia-Zdroju i około 2,5 kilometra od wjazdu na autostradę A1, co gwarantuje doskonałą komunikację. Tereny posiadają dostęp do drogi publicznej, a w ich bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się zarówno obszary przemysłowo-usługowe, jak i osiedla mieszkaniowe. To stwarza szerokie możliwości dla przyszłych inwestorów, od logistyki i przemysłu, po usługi i budownictwo.

Historia kopalni Jas-Mos-Jastrzębie

Kopalnie Jastrzębie i Moszczenica były pierwszymi zakładami górniczymi, które otwarto na terenie Jastrzębia-Zdroju. Budowa pierwszej wystartowała w 1956 roku, drugiej rok później. Uroczyste otwarcie kopalni Jastrzębie miało miejsce w 1962 roku. W 1963 roku kopalnie Jastrzębie i Moszczenica połączono, choć oficjalne otwarcie kopalni Moszczenica odbyło się w Barbórkę 1965 roku. Później kopalnie rozdzielono, by połączyć je ponownie w 1994 roku.

W 1999 roku rozpoczęto proces likwidacji ruchu Moszczenica. Ostatnia tona węgla wyjechała 30 czerwca 2000 roku. Z początkiem lutego 2001 roku zakład trafił do SRK. Pozostała część kopalni działała jako Jas-Mos w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, po czym została przekazana do SRK w dwóch etapach.

Pierwsza część zakładu trafiła do spółki jesienią 2016 r. z około 1,6 tys. pracowników, a pozostała część w styczniu 2022 r. z ponad 2,1 tys. pracowników. Likwidacja całego zakładu zakończyła się 30 czerwca br., a od 1 lipca nieruchomości i pozostała infrastruktura trafiły w ręce SRK.

W 2025 roku SRK planuje sprzedaż 500 ha

SRK tylko w tym roku planuje sprzedać łącznie 500 hektarów gruntów pogórniczych. W ofercie znajdą się tereny w Katowicach (51 ha), Rudzie Śląskiej (ok. 49 ha) czy Gliwicach (ok. 36 ha). W celu efektywnego zagospodarowania tych obszarów spółka nawiązała w maju współpracę z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, aby wspólnie pozyskiwać inwestorów i tworzyć nowe miejsca pracy.

- Spółka Restrukturyzacji Kopalń przyjęła dzisiaj dominującą pozycję, jeżeli chodzi o proces transformacji regionu. Jako donator terenów poprzemysłowych, pogórniczych staramy się je udostępnić zarówno przedsiębiorcom, jak i lokalnym samorządom. Bazując na naszym 25-letnim doświadczeniu realizujemy konkretne działania w kierunku przemian. Skutecznie przejęliśmy rolę animatora dobrej transformacji - mówi Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Nowe zasady likwidacji zakładów górniczych

Kopalnia Jas-Mos-Jastrzębie III to ostatni zakład górniczy likwidowany bezpośrednio przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Do Komitetu Stałego Rady Ministrów trafił już projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, przygotowany przez Ministerstwo Przemysłu.

Kluczowa zmiana zakłada, że procesy likwidacyjne będą prowadzone przez samych przedsiębiorców górniczych, a nie przez wyspecjalizowaną spółkę. Będą oni mogli ubiegać się o dotacje na ten cel. Nowe przepisy umożliwią również finansowanie z budżetu państwa pakietów osłonowych dla odchodzących z branży pracowników, takich jak urlopy górnicze, urlopy dla pracowników zakładów przeróbczych czy jednorazowe odprawy pieniężne. Na wejście w życie nowelizacji czeka między innymi Polska Grupa Górnicza, która planuje na jej podstawie połączyć ruchy Bielszowice i Halemba w kopalni Ruda.

Śląsk Radio ESKA Google News