Fundacja „Dr Clown” dzięki aukcjom organizowanym na platformie Allegro Lokalnie planuje zorganizować dla seniorów pełne dobrej energii warsztaty „Ładne kwiatki – śmiechoterapia i ergoterapia dla seniorów” z wykorzystaniem różnych narzędzi „terapii śmiechem” dedykowanych dorosłym i seniorom w połączeniu z zajęciami ergoterapii.
– Dzięki Państwa wsparciu grupa seniorów z naszego miasta doświadczy tego jak uśmiech leczy i poprawia jakość życia. Seniorzy z lokalnego klubu seniora spędzą ze sobą miły czas, a także stworzą dla siebie wyjątkowe lasy w słoiku. W trakcie warsztatów chcemy wykorzystać ergoterapię, czyli terapię poprzez pracę, która polega na wykonywaniu czynności manualnych, w tym przypadku prac ogrodniczych. Seniorzy będą decydowali o wyborze roślin i materiałów potrzebnych do wykonania lasu w słoiku. Warsztaty zostaną poprzedzone spotkaniem, na którym przedstawimy instrukcję wykonania lasu. Głównym celem spotkań jest poprawa kondycji psychicznej i fizycznej osób starszych – mówi Karina Wojtusiak, Pełnomocnik Fundacji „Dr Clown” w Sosnowcu.
Aukcje rozpoczęły się na platformie zakupowej Allegro Lokalnie. Do wylicytowania są m.in. książki, akcesoria handmade, a także vouchery do salonów urody.
Licytacje to inicjatywa Allegro Lokalnie, która ma na celu połączenie z darczyńcami prywatnych sprzedawców i lokalne organizacje z tego samego miasta, a dzięki zbiórkom użytkownicy platformy mają szansę dowiedzieć się o istotnych sprawach z okolicy, w której mieszkają.
Fundacja „Dr Clown” organizuje podobne aukcje w wielu miastach, a dzięki zebranym środkom planuje zorganizować spotkania edukacyjne połączone z „terapią śmiechem” dla dzieci i seniorów.
Fundacja „Dr Clown” realizuje program „terapii śmiechem” w szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych od 1999 roku. Doktorzy Clowni przebrani w fantazyjne stroje i z kolorowymi noskami na twarzach, za pomocą klaunady, iluzji, interaktywnych zabaw i empatycznych rozmów niosą uśmiech i wspierają proces zdrowienia.
Co roku wolontariusze Fundacji „Dr Clown” docierają w ten sposób do ponad 60 000 podopiecznych przebywających w szpitalach i różnego rodzaju placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce. Z powodu epidemii COVID-19 wizyty wolontariuszy Fundacji „Dr Clown” w szpitalach i placówkach zostały wstrzymane do odwołania w całej Polsce, a program „terapii śmiechem” kontynuowany jest wirtualnie za pośrednictwem mediów społecznościowych pod hasłem #drclownwdomu oraz na stronie.