Lekcje w szkołach na Śląsku zawieszone przez koronawirusa! Problem dotyczy kilkunastu placówek

i

Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Lekcje w szkołach na Śląsku zawieszone przez koronawirusa! Problem dotyczy kilkunastu placówek

2021-09-14 8:39

Już w co najmniej kilkunastu szkołach w województwie śląskim lekcje zostały zawieszone z powodu zakażenia koronawirusem ucznia lub nauczyciela. Problem może dotknąć więcej szkół bo, jak podaje kuratorium, akcja szczepień w szkołach zakończyła się fiaskiem.

Tylko do poniedziałku, 13 września już w 10 szkołach województwa śląskiego zajęcia stacjonarne zostały częściowo zawieszone w związku z potwierdzeniem zakażeń koronawirusem. Problem pojawił się w 6 szkołach podstawowych i 4 ponadpodstawowych. W 8 placówkach zawieszenie zajęć stacjonarnych dotyczy pojedynczych oddziałów (klas), w 2 zajęcia zawieszono w 2 oddziałach. W żadnej szkole nie zawieszono zajęć stacjonarnych całkowicie. Problem jest jednak widoczny. A może być jeszcze gorzej, bo dyrektorzy szkół alarmują, że zainteresowanie akcją szczepień w szkołach na Śląsku bliskie zeru! Dyrektorzy odwołują masowe szczepienia w szkole. Na jedną placówkę najczęściej wypada po kilkoro uczniów, którzy zdecydowali się w szkole przyjąć zastrzyk.

W IV LO w Rybniku rodzice na całą szkołę zgłosili do szczepień zaledwie czworo podopiecznych. Podobnie jest w podstawówkach. W Szkole Podstawowej nr 2 w Czeladzi na 200 uczniów, którzy mogliby się zaszczepić, rodzice zgłosili 10. Na ponad 150 uczniów którzy mogliby przyjąć szczepionkę zadeklarowało się 5 uczniów...

To spóźniona akcja – mówi Tomasz Huk dyrektor SP 11 w Katowicach.

- Część tych uczniów starszych jest już wyszczepiona, więc ci którzy byli zainteresowani już się zaszczepili, a pozostali się jeszcze ewentualnie wahają - mówi dyrektor Huk.

W SP 11 w Katowicach do zaszczepienia dzieci przeciwko Covid 19 miał przyjechać specjalny bus- nie przyjedzie z braku chętnych. - Dostaliśmy jako dyrektorzy szkół wykaz punktów szczepień i w Katowicach jest ich bardzo dużo. Tylko co z tego - dodaje dyrektor.

Eksperci też podkreślają, że szczepienia przeciw COVID w szkołach są spóźnione. Np. odstęp między podaniem pierwszej i drugiej dawki preparatu Pfizera, powinien wynieść trzy tygodnie. Pełną odporność buduje się przez kolejne dwa tygodnie. Tymczasem 4 fala jest już w Polsce.

Kuratorium podaje dane dotyczące zaszczepionych uczniów

Dyrektor Wydziału Jakości Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Kij przekazała Polskiej Agencji Prasowej wstępne na razie dane, z których wynika, że szczepienia odbędą się na terenie 127 szkół i w 1042 przypadkach w punktach szczepień powszechnych.

Z możliwości zaszczepienia się razem z dzieckiem chce skorzystać 542 członków rodzin, chęć przyjęcia preparatu przeciw COVID-19 w ramach szkolnej akcji zadeklarowało też 327 pracowników szkół.

Od 1 września dyrektorzy szkół zbierają deklaracje od rodziców, którzy chcieliby, by ich dzieci były zaszczepione w punktach szczepień organizowanych na terenie szkół. Towarzyszy temu akcja informacyjna na temat szczepień skierowana do uczniów, rodziców i nauczycieli. Szczepione mogą być dzieci i młodzież od 12. roku życia, decyzja w sprawie niepełnoletnich należy do ich rodziców. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia mogą być szczepione dwoma preparatami: firm Pfizer/BioNTech i Moderna.

Pogrzeb Tomasza Knapika