Gliwicki szpital wykorzystuje nowego robota podczas operacji nerek
Robot, jeden z najbardziej skomplikowanych oraz zaawansowanych urządzeń stosowanych we współczesnej medycynie, pomaga lekarzom ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
- Po przeprowadzeniu 150 operacji prostatektomii radykalnej stanowiących metodę leczenia raka prostaty, idziemy dalej, rozwijamy się i dajemy naszym pacjentom szansę na przeprowadzenie operacji nerek z wykorzystaniem robota chirurgicznego - wyjaśnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej gliwickiej placówki.
Chodzi bowiem o operacje oszczędzające nerkę oraz nefrektomie (operacje radykalne). Pacjenci gliwickiego szpitala otrzymują więc niespotykane dotąd możliwości pomocy w sytuacji stwierdzenia guza nerki podejrzanego o nowotworowy charakter.
W robocie chirurgicznym ruch narzędzi oraz kamery jest sterowany za pośrednictwem specjalnej konsoli. Inwazyjność zabiegu się więc zdecydowanie zmniejsza.
- W operacjach laparoskopowych nie mamy aż tak dobrego wglądu, a operacje robotyczne wykonywane są w technologii 3D i w powiększeniu, możemy więc lepiej zobrazować miąższ nerki, zobaczyć granice pomiędzy patologią, czyli guzem a obszarem prawidłowym. Pacjent traci mniej krwi, szybciej wraca do sił po zabiegu, a rekonwalescencja przebiega lepiej - podkreśla dr Kupilas.
Chirurgia robotyczna w szpitalu w Gliwicach stale się rozwija. Szef gliwickiej urologii dodaje, że są plany na dalsze tego typu operacje.