Słodycze, wigilijne potrawy, zgodnie z tradycją 12 potraw na stole, tłusto i na bogato. Tak co roku wyglądają Święta Bożego Narodzenia nie tylko w naszym regionie ale w całym kraju. Stoły bardzo często uginają się pod jedzeniem. Często z powodu klasycznego, świątecznego obżarstwa, lekarze mają w en dzień pełne ręce roboty.
– Każdego roku na oddział zgłaszają się ludzie z bólami brzucha, silnymi wzdęciami, nudnościami i innymi dolegliwościami związanymi z chorobami i dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Powód? Świąteczne przejedzenie. Nie potrafimy odmówić sobie tego, co widzimy na świątecznym stole, a potem cierpimy - zauważa internistka, dr Aleksandra Szymańska ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Lekarze przestrzegają przed świętami w myśl popularnego powiedzenia co za dużo, to nie zdrowo. Sami popełniając błędy przy stole doprowadzamy do sytuacji, że tracimy magię świąt, bo sprowadzamy na siebie ból i choroby.
– Możemy ustrzec się przykrych dolegliwości związanych ze świątecznym obżarstwem. Przede wszystkim umiar. Nakładajmy sobie na talerze małe porcje. Jedzmy powoli, przeżuwajmy potrawy dokładnie. Wstawajmy od stołu, ruszajmy się, najlepiej na trawienie działa ruch na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że tradycyjne wigilijne potrawy są ciężkostrawne. Warto mieć w domowej apteczce jakieś ziołowe herbatki, które poprawiają trawienie - radzi dr Aleksandra Szymańska.
Niestety wielu z nas ignoruje takie rady i potem masowo szukamy pomocy na izbach przyjęć szpitali, a te wtedy mają pełne ręce roboty. Pamiętajmy, że to miejsce w którym pierwszeństwo mają pacjenci, u których stwierdzono zagrożenie życia. Nie komplikujmy więc pracy lekarzy naszymi przepełnionymi brzuchami.
Lekarze zwracają uwagę w tym okresie na jeszcze inny poważny problem. To mieszanie leków z alkoholem w czasie Sylwestra.
– Odradzam niektórym osobom, aby w ogóle nie korzystały z alkoholu podczas Sylwestra. Są pacjenci, którym kategorycznie nie wolno wypić nawet niewielkiej ilości wyskokowego trunku. Mowa tutaj o osobach, które przyjmują leki kardiologiczne, na cukrzycę, nasenne, uspokajające, przeciwalergiczne. Alkohol połączony z tymi lekami daje mieszankę wybuchową, która zagraża zdrowiu i życiu pacjenta - podkreśla dr Szymańska.
O unikaniu alkoholu w Sylwestra powinny też pamiętać osoby, które są na antybiotykoterapii. Pod żadnym pozorem nie mieszajmy też wysokoprocentowych trunków z paracetamolem.