Bakteria Legionella w szpitalu w Chorzowie. Podjęto pilne działania

i

Autor: Google Street View, Pixabay

Wiadomości

Legionella w szpitalu w Chorzowie. Podjęto pilne działania

2024-08-29 19:53

W Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie wykryto dwa punkty występowania groźnej bakterii - legionelli. Bakteria była w umywalkach na oddziale obserwacyjno-zakaźnym oraz w dyżurce pielęgniarek na oddziale psychiatrycznym. Szpital podjął już odpowiednie kroki.

Legionella w szpitalu na Śląsku

Podczas rutynowej kontroli w Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie wykryto legionellę. Groźną bakterię wykryto w dwóch umywalkach: na sali oddziału obserwacyjno-zakaźnego oraz w dyżurce pielęgniarek na oddziale psychiatrycznym. O sprawie powiadomiono Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Chorzowie.

- Przeprowadzona w dniu 27 sierpnia br. przez Powiatową Stację kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości w postępowaniu Szpitala, a także zaaprobowała podjęte działania naprawcze - informują pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie.

W opublikowanym oświadczeniu szpital zapewnił, że zgodnie z obowiązującymi procedurami, niezwłocznie rozpoczął wdrażanie koniecznych działań. Zdemontowano perlatory i słuchawki prysznicowe, zwiększono dozowanie chloru w generatorze ditlenku chloru oraz zaplanowano codzienne odpuszczanie wody z każdej wylewki na obu oddziałach.

Na poniedziałek 2 września zaplanowano również przeprowadzenie dezynfekcji szokowej instalacji wody ciepłej. Po dezynfekcji sanepid ponownie pobierze w obiekcie próbki do badań.

Jak informuje szpital, przekroczenia wartości parametrów najprawdopodobniej wynikają z występujących warunków pogodowych (wysoka temperatura), która w sposób ciągły podnosi temperaturę instalacji wodnej w Szpitalu.

Legionella - jak można się zarazić?

Legionella to bakteria, która może rozwijać się m.in. w sieciach wodociągowych, jeziorach czy basenach. Do zakażenia dochodzi, gdy bakteria dostanie się do dróg oddechowych - najczęściej poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody. Zakażenie bakterią wywołuje niegroźną infekcję dróg oddechowych, a w cięższych przypadkach mogącą zagrażać życiu i zdrowiu chorobę legionellozę, która jest zakaźna, ale nie przenosi się z człowieka na człowieka. Choroba ta nie przenosi się też drogą pokarmową, co oznacza, że bakteria nie stanowi zagrożenia w przypadku spożycia skażonej wody.

Objawy legionellozy to bóle mięśni i głowy, gorączka, suchy kaszel, problemy z oddychaniem, w niektórych przypadkach może wywoływać również wymioty i biegunkę.

Takie posiłki jedzą pacjenci szpitala w Rybniku

Zazdroszczą im pacjenci z całego województwa

Tak mówiło się na wsiach 100 lat temu. Wiesz co znaczą te słowa? Sprawdź w quizie

Pytanie 1 z 19
„Izba” to: