Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju otworzy się przed końcem wakacji

i

Autor: UM Jastrzębie-Zdrój

Powstanie centrum kultury

Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju otworzy się przed końcem wakacji

2023-03-22 15:56

Już tylko kilka miesięcy zostało do oficjalnego otwarcia Łaźni Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju, czyli centrum kultury, dialogu i biznesu.

Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju. Nowa instytucja na mapie miasta

Łaźnia Moszczenica to będzie nowa instytucja na mapie Jastrzębia-Zdroju. Powstała w miejscu dawnej łaźni należącej do Kopalni Węgla Kamiennego "Moszczenica". Zgodnie z zapowiedziami - ma ona zostać otwarta oficjalnie w sierpniu tego roku. Podczas oficjalnej konferencji prasowej przedstawiona została m.in. identyfikacja wizualna tej instytucji. Symbolem Łaźni będzie paproć. 

- Paproć kojarzy się z węglem, a naszym centrum będzie Carbonarium, czyli multimedialna wystawa o węglu ukazanego w rozmaitych kontekstach. Jest motywem obrazów Ludwika Holesza – artysty, górnika i pracownika tej kopalni, który na swoich dziełach uwieczniał wyobrażony i kolorowy świat z czasów, kiedy węgiel był zielony. Jest rośliną, która wyrosła tutaj, właściwie na betonie. Teraz będzie symbolem Łaźni Moszczenica - podkreśla Izabela Grela, dyrektorka Łaźni Moszczenica. 

Instytucja ma za zadanie więc wzbogacić ofertę kulturalno-rozrywkową miasta (jednym z elementów będzie właśnie wspomniana już wystawa dotycząca węgla). To jednak nie wszystko. W drugim etapie inwestycji powstanie w tym miejscu przestrzeń biznesowa. Wiadomo już, że będzie ona tworzona we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

- Chcemy, aby przestrzeń biznesowa w drugiej części budynku Łaźni Moszczenica spełniała najlepsze standardy dla prowadzenia firmy oraz służyła kreatywności, rozwojowi i rekreacji. Tak potrzebnemu balansowi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Planujemy, że znajdą się w niej przestrzenie biurowe i coworkingowe do wynajmu krótko i długookresowego, sala konferencyjne i pracownie warsztatowe - podkreśla Anna Hetman prezydent miasta. 

Jeśli chodzi o prace, to zostały one - na ten moment - wykonane w ok. 80 procentach. - Gotowe są posadzki, stolarka drzwiowa, szklana fasada. Wykonano tynki i okładziny z płytek, zainstalowano wszystkie sanitariaty. Pozostało malowanie i roboty wykończeniowe, a także montaż wyposażenia, oświetlenia, monitoringu czy balustrad. Na zewnątrz pojawią się elementy małej architektury i nasadzenia - informuje miasto na swojej stronie internetowej. 

- Naszą misją jest dostarczanie wielozmysłowych doświadczeń. Chcemy prowadzić i rozwijać interdyscyplinarną instytucję i miejsce, organizować imprezy, zapewniając i mieszkańcom i turystom dostępne, różnorodne i nieoczywiste formy spędzania czasu wolnego - podsumowuje Izabela Grela.