Najnowszy łazik marsjański Phoenix III, jest dziełem zespołu studentów wspólnie działających w ramach Międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH.
Pierwszy łazik marsjański Politechniki Śląskiej
Zespół Silesian Phoenix rozpoczął działalność w 2018 roku od pomysłu zaprojektowania i zbudowania łazika marsjańskiego. Wtedy pomysł zrodził się z chęci wzięcia udziału w zawodach European Rover Challenge. W taki sposób powstał pierwszy w historii Politechniki Śląskiej łazik - Phoenix I.
Jeśli chodzi o najnowszy projekt – Phoenix III, to ma on już na swoim koncie pierwsze osiągnięcie – z początkiem czerwca zespołowi udało się zakwalifikować na finał międzynarodowych zawodów Anatolian Rover Challenge. Zawody odbędą się w połowie lipca w stolicy Turcji – Ankarze. Będzie to pierwszy bojowy sprawdzian nowego robota, który z pewnością dostarczy zespołowi nowych danych oraz pomysłów jak udoskonalić konstrukcję.
Prezentacja najnowszej konstrukcji łazika marsjańskiego Politechniki Śląskiej
Po pięciu latach od powstania pierwszego prototypu, zespołu chce zaprezentować całkowicie nową konstrukcję, która wyróżnia się na tle innych łazików z całego świata.
Wydarzenie odbędzie się 20 czerwca o godzinie 11:00, w Auli A Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką robotyki oraz kosmosu. Poza prezentacją łazika Phoenix III, zaprezentują się również zespoły z kilku innych uczelni, które również tworzą tego typu roboty na światowym poziomie – zachęcają pracownicy Politechniki Śląskiej.