Kto w przyszłości będzie finansował polski kościół katolicki?
Kwestia finansowania kościoła katolickiego w Polsce od lat jest przedmiotem publicznej dyskusji. Póki rządziło Prawo i Sprawiedliwość, polskie władze w ogóle nie podejmowały tego tematu. Wraz ze zmianą rządu temat od razu wrócił na tapet. Premier Donald Tusk zapowiedział już zapowiedział już zajęcie się tą kwestią i wprowadzenie zmian.
Prace będą zmierzały w stronę systemu odpowiedzialności finansowej wiernych. Mówimy o dobrowolnym odpisie od podatku osób zainteresowanych. To musi być decyzja wiernych, a nie decyzja państwowa - zapowiada Donald Tusk.
Na temat tego, w jaki sposób powinien być finansowany kościół wypowiedzieli się Polacy w sondażu przeprowadzonym przez IBRIS na zlecenie Radia Zet. Sondaż dotyczył twierdzenia, jakoby kościół miał być właśnie finansowany ze składek wiernych, a nie finansowany przez rząd. I właśnie za taką opcją opowiedziało się 75 procent Polaków. Przeciwko takiemu rozwiązaniu jest natomiast 18,7 procent badanych.
O tym, że finansowanie powinno być przerzucone na wiernych, mówi też 95 proc. zwolenników rządzącej aktualnie koalicji. 49 proc. z nich zgadza się na rozwiązanie, że to wierni powinni płacić na Kościół.
Badanie na zlecenie Radia Zet przeprowadzono na próbie 1069 dorosłych Polaków w dniach 5-8 grudnia ub.r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.