Księżyc Kwiatowy inny niż wszystkie. Niezwykłe zjawisko mikropełni. Kiedy i gdzie oglądać?

i

Autor: Pixabay.com

Ciekawostka

Księżyc Kwiatowy inny niż wszystkie. Niezwykłe zjawisko mikropełni. Kiedy i gdzie oglądać?

2025-05-12 10:08

Dziś wieczorem na nocnym niebie zobaczyć będzie można niezwykłe zjawisko. Majowy Księżyc zaprezentuje się w nieco skromniejszej odsłonie. Tym razem zamiast spektakularnej superpełni, będziemy mieli okazję podziwiać mikropełnię. Czym jest mikropełnia i kiedy najlepiej ją podziwiać?

Księżyc Kwiatowy w skromniejszej wersji

Pełnię Księżyca możemy obserwować średnio co 29,5 dnia. Jest to moment, kiedy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, a jego tarcza jest w całości oświetlona. Piękny widok przyciąga wzrok wielu osób, które z zainteresowaniem spoglądają w nocne niebo.

Wkrótce czeka nas kolejna pełnia. Nastąpi to dokładnie w poniedziałek 12 maja o godzinie 18:56. Majowa pełnia Księżyca nosi piękną nazwę "Księżyc Kwiatowy" (z ang. Flower Moon). Nazwa ta wywodzi się od rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej i symbolizuje wiosenny rozkwit przyrody. To czas, kiedy kwiaty kwitną w pełni, a przyroda budzi się do życia po zimowym śnie.

Urokliwa mikropełnia na nocnym niebie

Choć zwykle pełnia Księżyca przyciąga wzrok przez swój blask i rozmiar - tym razem czeka nas nieco subtelniejsza wersja, tzw. mikropełnia. Jak informuje popularyzator nauki i autor strony "Z głową w gwiazdach", obecnie Księżyc znajduje się niemal w najdalszym punkcie swojej eliptycznej orbity wokół Ziemi. Dzielić nas będzie ponad 405 kilometrów, przez co tarcza Księżyca wyda się inna niż zwykle.

W porównaniu do superpełni, kiedy Księżyc znajduje się w najbliższym Ziemi miejscu na swojej orbicie, podczas mikropełni jasność tarczy Księżyca jest niższa o nawet 20-30%, a także mniejsza nawet o 14%.

Choć w nieco skromniejszej wersji, dzisiejsza pełnia Księżyca wciąż będzie pięknym widokiem. W opinii autora strony "Z głową w gwiazdach" różnica wynikająca ze zjawiska mikropełni może nie być zauważalna gołym okiem, chyba że mielibyśmy możliwość porównania obu zjawisk obok siebie.

Mikropełnie zdarzają się kilka razy w roku, a ostatni raz mogliśmy ją zaobserwować w kwietniu.

Jak najlepiej obserwować mikropełnię?

Aby w pełni docenić urok mikropełni, warto wybrać się w miejsce oddalone od miejskich świateł, gdzie niebo jest ciemniejsze. Najlepszy moment na obserwację to czas tuż po wschodzie Księżyca, kiedy jego tarcza wydaje się największa i ma ciepły, pomarańczowy kolor. Można również użyć lornetki lub teleskopu, aby przyjrzeć się bliżej powierzchni Księżyca i dostrzec szczegóły, które umykają gołym okiem.

Śląsk Radio ESKA Google News