Zastępcze Więzienie Policyjne w Mysłowicach podczas II wojny światowej nazywane było przedsionkiem piekła. Każdy kto tam trafił, spędzał tam najgorsze miesiące swojego życia, by później zostać deportowanym prosto do obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Brutalne śledztwa, tortury i głód. Tak wyglądała codzienność w nazywanym przez więźniów "Rosengarten", czyli "Ogrodzie Róż". Nie inaczej było gdy obóz przejęli w 1945 roku komuniści.
Film dokumentalny pod tytułem "Krzyk i Kolce Róż" przedstawia historię tego miejsca.
- Trafiali tam wszyscy, którzy byli podejrzani tak naprawdę o kolaborację z ruchem podziemia, AKowcy, ale też zwyczajni ludzie, którzy nie mieli pojęcia o tym dlaczego zostali aresztowani i po co się tutaj znaleźli, to całymi rodzinami byli zwożeni. Polacy. Po prostu Polacy, którzy nie chcieli podpisać Volkslisty - powiedział nam Adam Plackowski z Muzeum Miasta Mysłowice.
Przez obóz przewinęło się około 20 tysięcy więźniów. Po wkroczeniu Armii Czerwonej władze polskie utworzyły tam obóz karny dla Ślązaków posądzonych o zdradę narodową z powodu wpisu na Volkslistę. Obóz zlikwidowany został w 1947 z powodu fatalnych warunków sanitarno-bytowych i okrutnego traktowania więźniów.
Dokument pokazywany będzie w mysłowickich szkołach.
- Każda historia, w której jest cierpienie, krew, pot, łzy, śmierć to jest historia, która ciekawi drugiego człowieka. Jeżeli chodzi o jej sposób podania, to żyjemy w XXI wieku więc skorzystanie z rekonstrukcji 3D, animacji 3D jest kluczem do tego żeby trafić do tych młodszych odbiorców - mówi Bartosz Bednarczuk, dokumentalista w projekcie Historia Zapomniana.
– Pomysł na realizację filmu powstał zaraz po rewitalizacji Promenady. Ten przepiękny park oprócz walorów rekreacyjnych ma ogromną wartość historyczną, o której nie można zapomnieć. Wiele osób, szczególnie młodsze pokolenie nie wie, że na terenie Promenady mieściło się miejsce kaźni i zabijania ludzi. Premiera rozpocznie cykl wydarzeń, podczas których będziemy przybliżać mieszkańcom historię Rosengarten. Ponadto, będzie doskonałym materiałem dydaktycznym dla nauczycieli – mówi prezydent miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz.
Film "Krzyk i Kolce Róż" oglądać można na kanale YouTube.