Wiadomości

Koronki znów wracają do mody. Historia koniakowskiej koronki sięga początku XX w.

Koronki znów wracają do mody. Czerwcowy numer Vogue Polska poświęcony został związkom mody i folkloru, a w tym fenomenie niepowtarzalnej koronki z Koniakowa, która trafia do najsłynniejszych domów mody, takich jak Dior, Elie Saab, Louis Vuitton. Historia koniakowskiej koronki sięga początków XX w. Na cały świat rozsławił ją kontrowersyjny spór o stringi.

Historia koronki koniakowskiej i afera o stringi

Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania z nici tzw. kordonka. Techniką tą tworzą kobiety zamieszkałe w leżącej w Beskidzie Śląskiem miejscowości Koniaków. Technika jest niepowtarzalna i koniakowskich koronek nie spotkamy w innych regionach Polski ani świata.

Koniakowska koronka ma już ponad 100-letnia historię. Dawniej kobiety dziergały koronki na własny użytek, później stało się to ich źródłem dochodu. Sprzedawano ręcznie robione serwety, obrusy, a nawet suknie ślubne. Z biegiem czasu rękodzieło straciło na wartości i koniakowska koronka nie cieszyła się już takim zainteresowaniem. Było tak do czasu głośnej afery o koronkowe stringi. Nie da się wskazać, kto jako pierwszy wpadł na pomysł, aby przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycyjną technikę koniakowskiej koronki wykorzystać do tworzenia damskiej bielizny.

Części koronczarek nowy pomysł nie przypadł do gustu. Uważały, że nie przystoi, aby ich koronki, które do tej pory m.in. kładziono na ołtarzach, zakrywały części intymne. Młodszym koronczarkom pomysł się jednak spodobał, a głośna na cały świat afera spowodowała, że koniakowskie koronki stały się popularne i wkrótce w sprzedaży znalazły się nie tylko stringi, ale również biustonosze, pończoszki i stroje kąpielowe.

W międzyczasie koronki znów wróciły do łask i powróciło zainteresowanie tradycyjnymi wyrobami. Koronczarki z Koniakowa tworzyły dla znanych osobistości i dla wielu projektantów mody.

- Koronczarki z Koniakowa "heklowały" dla wielkich osobistości m.in. dla królowej belgijskiej w 1962 r., dla papieża Jana XXIII w 1963 r., dla papieża Pawła VI w 1966, dla papieża Jana Pawła II, dla królowej angielskiej Elżbiety II, dla prezydentów Polski, licznych gwiazd Beyonce, Lady Gagi, Britnay Spears, czy dla wielu projektantów mody jak Arkadius, Christian Dior, Louis Vuitton, Rei Kawakubo - czytamy na stronie internetowej Centrum Koronki Koniakowskiej.

Muzeum Koronki Koniakowskiej i największa koronka na świecie

W 2017 roku koniakowska koronka została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Historię koniakowskiej koronki poznamy, odwiedzając Centrum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie. Centrum zostało otwarte w 2019 roku i znajduje się tam Muzeum Koronki Koniakowskiej oraz Sklepik z Twórczością Ludową, gdzie można zakupić unikatowe pamiątki.

W muzeum możemy zobaczyć też największą koronkę na świecie, która wpisana została do Księgi Rekordów Guinnessa. Koronka ma 5 m średnicy, waży 5 kg i składa się z 8 tys. wzorów. Olbrzymie dzieło wykonała piątka koronczarek z Koniakowa, a na jej wykonanie potrzebowały 5 miesięcy i 50 km nici.

Źródło: Koronki znów wracają do mody. Historia koniakowskiej koronki sięga początku XX w.