Koronawirus w Polsce. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców - jak go otrzymać?

i

Autor: pixabay Koronawirus: Zamknięte szkoły i przedszkola. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców - jak go otrzymać?

Koronawirus w Polsce. Za kwarantannę i opiekę nad dzieckiem obowiązuje zasiłek [ZASADY]

2020-03-11 13:17

Każdy kto podlega kwarantannie w związku z podejrzeniem koronawirusa ma prawo do zasiłku wypłacanego w przeciągu 14 dni. Podobnie jest z zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców dzieci do 8 roku życia, którzy muszą zająć się dzieckiem w związku z zamknięciem szkół w całej Polsce. Kluczowa w otrzymaniu zasiłku jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego. Szczegóły na slask.eska.pl.

Koronawirus. Zasiłek opiekuńczy podczas kwarantanny i na dziecko. Komu przysługuje?

Wielu Polaków obecnie zastanawia się na jakich warunkach będą im przysługiwały zasiłki opiekuńcze w przypadku, gdy zostaną poddani 14-dniowej kwarantannie. Od dzisiaj wielu zastanawia się nad tym, w jaki sposób ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na dziecko. Ma to związek z decyzją rządu. Premier ogłosił, że na dwa tygodnie zamknięte zostaną wszystkie szkoły, przedszkola, wyższe uczelnie, kina, teatry i inne miejsca kultury.

Czytaj więcej: OFICJALNIE! Wszystkie szkoły, przedszkola i uczelnie wyższe w Polsce zostaną zamknięte

Jeśli chodzi o zasiłek w przypadku kwarantanny to zasady są dość jasne. Jeśli inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny to jest to podstawa do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej bądź opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny. Wtedy otrzymujemy wynagrodzenie jak w przypadku zwolnienia chorobowego. Wypłaca nam to pracodawca lub ZUS.

Koronawirus. Zasiłek opiekuńczy na dziecko

Co w przypadku, gdy nie możemy iść do pracy, bo musimy się zająć dzieckiem, a szkoła została zamknięta? To reguluje nam specustawa przyjęta przez parlament tuż przed pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w Polsce.

Jak czytamy w ustawie zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom ubezpieczonym:

"W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 i 1590) przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni."

W praktyce oznacza to, że rodzice dziecka otrzymają świadczenie do 14 dni i ten zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Zasiłek przysługuje łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa. 

- Zasiłek przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, ale nie wypłaca się go obojgu rodzicom, jest to zasiłek przysługujący jednemu z pracujących rodziców, który podjął sprawowanie opieki – tłumaczy minister Marlena Maląg.

Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest na analogicznych zasadach jak dotychczas przyznawane zasiłki opiekuńcze z tytułu ubezpieczenia chorobowego.

Co zrobić, aby otrzymać zasiłek?

Należy złożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka (druku ZUS Z-15 A). Formularz obowiązuje zarówno gdy zasiłek opiekuńczy wypłaca płatnik, jak i gdy wypłaca go ZUS – dostępne są do pobrania na stronie ZUS-u. Co ważne, nie jest konieczne uzyskanie zwolnienia lekarskiego u lekarza.

Koronawirus: lista szpitali

Kompendium wiedzy o koronawirusie - sprawdź, czy wiesz wszystko!

Pytanie 1 z 7
Czy jedzenie czosnku uchroni nas przed zachorowaniem?
Czosnek