Kontrole pieców mają za zadanie sprawdzenie, czy w domach lub w mieszkaniach nie zostały naruszone przepisy ochrony środowiska. Jednym z naruszeń jest palenie śmieciami. Gminy podejmują decyzję o kontrolach w celu walki ze smogiem, który najczęściej powstaje właśnie przez palenie śmieci w piecu.
Czy urzędnik może wejść do domu?
Kontrolerzy wysyłani do domów mają prawo wejść na prywatną posesję. Mogą odwiedzać budynki mieszkalne, zakłady przemysłowe, punkty usługowe i inne obiekty, w których znajduje się palenisko.
Kontrola może przyjść bez zapowiedzi, w związku z otrzymanym zgłoszeniem. Kontrolerzy bardzo często odwiedzają tę samą posesję nawet kilka razy. Kontrole mogą przeprowadzić strażnicy miejscy oraz urzędnicy gminy, miasta, powiatu, czy urzędu marszałkowskiego. Prawo do kontroli mają tylko konkretni urzędnicy, którzy zostali upoważnieni.
Uprawnienia kontrolerów pieców
Kontrolerzy mają także prawnie określone uprawnienia, o których mówi art. 379 ustawy o ochronie środowiska. Jest to:
- Prawo wstępu przez całą dobę (wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem) na teren posesji lub obiektu, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza,
- prawo wstępu w godzinach 6–22 na teren innych posesji lub obiektów, w tym prywatnych nieruchomości,
- prawo do przeprowadzenia niezbędnych czynności kontrolnych i badań,
- prawo do żądania informacji ustnie lub na piśmie,
- prawo do wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego,
- prawo do żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych związanych z przeprowadzaną kontrolą.
Niewpuszczanie do kontroli pieca
Strażnik miejski lub urzędnik posiadający upoważnienie do przeprowadzenia kontroli może wejść na posesję i do domu kiedy tego zażąda.
Kierownik kontrolowanego podmiotu oraz kontrolowana osoba fizyczna obowiązani są umożliwić przeprowadzanie kontroli, a w szczególności dokonanie czynności, o których mowa w ust. 3 – czytamy w art. 379 ust. 6. ustawy o ochronie środowiska. Czynności, o których mowa w ust. 3 dotyczą wszystkich czynności związanych z kontrolą pieca.
Niewpuszczenie kontrolera jest złamaniem prawa. Wtedy kontrolujący mogą wezwać policję i wejść na posesję razem z nimi. Za utrudnianie lub próbę uniknięcia kontroli grozi kara do 3 lat więzienia.
Czy sprawdzają czym się pali w piecu?
W trakcie kontroli, osoby upoważnione do sprawdzenia zawartości paleniska domowego i tego co jest w nim spalane mogą zejść do kotłowni i zajrzeć do pieca. Urzędnicy mają prawo dokumentować każdy piec robiąc zdjęcia i badać wnętrze pieca oraz pobierać próbki popiołu.
Najczęściej jednak kontrolerzy rozmawiają z właścicielami domów i mieszkań ogrzewanych piecami. Zadają pytania o typ ogrzewania, spalany opał i inne kwestie. Mogą też zażądać dokumentów dotyczących zakupu opału, albo odbioru śmieci z posesji.
W razie dopatrzenia się nieprawidłowości kontrolerzy mogą:
Strażnik miejski:
- pouczyć
- ukarać mandatem od 20 do 500 zł
- skierować wniosek do sądu o nałożenie grzywny do 5 tys. zł
Urzędnik:
- może skierować wniosek do sądu o nałożenie kary grzywny lub ograniczenie wolności karą aresztu