Budowa drogi

i

Autor: Wojciech Strozyk/REPORTER

Inwestycje

Koniec z autostradą A4. Tą trasą pojedziemy do Krakowa szybciej i za darmo

Autostrada A4 jest obecnie najszybszą drogą łączącą Śląsk z Krakowem. To się jednak zmieni. Nowa inwestycja drogowa usprawni przejazd alternatywną trasą. Czas potrzebny na dotarcie pod Wawel będzie zdecydowanie krótszy. A koszty jazdy o wiele niższe.

Kierowcy korzystający z autostrady A4 często przekonują się, że jazda nie należy do najprzyjemniejszych. Mnożące się remonty, zwężenia spowalniające jazdę oraz konieczność dwukrotnego uiszczenia regularnie podnoszonych opłaty za przejazd autostradą skutecznie zniechęcają do korzystania z tej drogi. Tymczasem już w niedalekiej przyszłości będziemy mogli skorzystać z alternatywnej trasy. Szybszej i tańszej.

Trasa DK 94 zostanie przebudowana

Jazda trasą DK 94 z Katowic do Krakowa jest jedną z alternatyw dla autostrady A4. Jazda wymaga z całą pewnością większej uwagi ze względu na niezliczoną liczbę przejść dla pieszych, skrzyżowań, wjazdów i zjazdów. Lecz mimo ograniczenia do 70 km/h, a w terenie zabudowanym do 50 km/h, czas przejazdu jest obecnie zaledwie o kilkanaście minut dłuższy niż autostradą.

Wkrótce ma się to zmienić.

GDDKiA właśnie podpisała umowę owartości ponad 250 mln zł na rozbudowę DK 94 przez Olkusz. Przejazd odcinkiem prawie 5 km przez Olkusz obecnie zajmuje nawet 20 minut. Jest szansa, że po zakończeniu inwestycji odcinek od ul. Staromiejskiej przy Grodzisku do skrzyżowania ul. Centralnej z ul. Pakuską pokonamy zaledwie w kilka minut. A to oznacza, że całą trasę z Katowic do Krakowa przejedziemy szybciej niż autostradą A4.

Na głównym skrzyżowaniu w centrum miasta przewidziano dwupoziomowy węzeł pomiędzy ulicami Centralną, Kościuszki i Rabsztyńską. Na poziomie gruntu powstanie skrzyżowanie obsługujące ruch lokalny, a pod nim zostanie poprowadzona droga krajowa. Przebudowane zostaną również pięć skrzyżowań na DK94, a na skrzyżowaniu z ul. Długą i Kruszcową powstanie rondo turbinowe - informuje GDDKiA.

Tak powstaje najnowsza trasa ekspresowa w województwie śląskim

Zobacz zdjęcia

Trasa DK 94 jest obecnie jedną z najczęściej używanych dróg w Polsce. Według pomiarów w latach 2020-2021, codziennie przez Olkusz przejeżdża prawie 33 tys. pojazdów. Ruch w ubiegłym roku dodatkowo się wzmógł ze względu na budowę centrów logistycznych.

GDDKiA wskazuje, że przebudowa tej trasy przyczyni się do zwiększenia płynności ruchu i podniesienia poziomu bezpieczeństwa kierowców.

QUIZ. Te 10 znaków drogowych sprawia kierowcom największe problemy. A Tobie?

Pytanie 1 z 10
Ten znak mówi nam, że….
Listen on Spreaker.