GZM przeprowadziło badanie parkingowe na terenie miast woj. śląskiego
W 2024 roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przeprowadziła w dziewięciu miastach woj. śląskiego badania parkingowe. Obserwacją objęte zostały:
- Bytom,
- Chorzów,
- Dąbrowa Górnicza
- Gliwice,
- Sosnowiec,
- Zabrze,
- Ruda Śląska,
- oraz Tarnowskie Góry.
W trakcie badania specjalne samochody zliczały pojazdy zaparkowane przy ulicach i na miejskich parkingach. Dzięki zebranym danym wyliczano m.in. zajętość miejsc parkingowych, rotację pojazdów, a także to, kto parkuje w sprawdzanych miejscach. W badaniu uwzględniono zarówno miasta ze strefami płatnego parkowania, jak i również te bez stref.
Jak wyjaśnia GZM, dzięki badaniu zauważono, że w strefach płatnego parkowania jest większa rotacja pojazdów, a dzięki temu zwiększyła się liczba osób korzystających z transportu publicznego. Co oznacza, że strefy płatnego parkowania spełniają swoją funkcję.
Lista miast województwa śląskiego ze spójnym programem SPP
W związku z tym, że badanie potwierdziło tezę, iż strefy płatnego parkowania odciążają ruch w ścisłym centrum miast, GZM planuje wdrożenie nowego programu. Dzięki niemu uporządkowane zostanie parkowanie i komunikacja w poszczególnych miastach.
W ramach programu wytypowane miasta w najbliższym czasie wspólnie tworzyć będą m.in.:
- wytyczne projektowania organizacji ruchu w strefach płatnego parkowania,
- zasady kształtowania opłat za parkowanie,
- spójne zasady poboru opłat,
- rekomendacje dotyczące funkcjonowania (granice, dni oraz godziny) stref płatnego parkowania indywidualne dla każdego miasta.
- Zasady obowiązujące w strefach płatnego parkowania będą konsultowane z osobami, które mieszkają, pracują lub prowadzą działalność gospodarczą w dziesięciu miastach województwa śląskiego. W planach jest też kampania promocyjna i edukacyjna.
Programem Stref Płatnego Parkowania w 2026 roku objęte zostaną: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Gliwice, Tychy, Zabrze, Sosnowiec, Ruda Śląska oraz Tarnowskie Góry.
Nowa inwestycja rośnie w Tarnowskich Górach. Zobacz zdjęcia:
Tarnowskie Góry chcą stref płatnego parkowania. Dlaczego?
W minionych dniach tarnogórski magistrat podzielił się informacją o zamiarze wprowadzenia stref płatnego parkowania. Zmiany, jak zdradza nam Ewa Kulisz - rzecznika UM w Tarnowskich Górach, mają wejść w życie w drugiej połowie 2026 roku.
– Chcemy, by bezpieczna infrastruktura – a o nią ma być oparte parkowanie w Tarnowskich Górach – poprawiła jakość życia naszych mieszkańców i gości oraz wpłynęła na zrównoważony rozwój gospodarczy w mieście – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.
Jak wyjaśnia Ewa Kulisz, prace nad ustalaniem granic stref parkowania, zasady funkcjonowania, odpłatnością dopiero się rozpoczną w najbliższych tygodniach.
- Wiemy już - dzięki badaniom - jak i gdzie parkują mieszkańcy i goście, mamy rekomendacje. Po niedawnym podpisaniu porozumienia z Metropolią zaczynamy dalsze prace - przekazuje redakcji ESKI rzecznik prasowa UM w Tarnowskich Górach.
Natomiast udało nam się nieoficjalnie ustalić, że strefy płatnego parkowania mają zostać wprowadzone prawdopodobnie w obrębie starego miasta (ścisłe centrum) oraz obwodnicy (DK78).
