Obozy i kolonie w woj. śląskim
Wakacje to czas, który można wykorzystać m.in. na podróże - te bliższe i te dalsze. Dzieci i młodzież wyjeżdżają nie tylko z rodzicami, ale też na obozy i kolonie. A te w woj. śląskim zaplanowane są w tym roku dla prawie 43 tys. uczestników w formie półkolonii, prawie 84 tys. uczestników krajowych obozów i kolonii i 13 tys. uczestników obozów za granicą.
Według stanu na 24 lipca, na terenie woj. śląskiego czas na wakacjach spędzi w sumie 8 tys. uczestników na 2307 różnych formach wypoczynku. Najbardziej popularnym kierunkiem wyjazdów jest Beskid Śląski, Żywiecki oraz Jura Krakowsko-Częstochowska. Nad bezpieczeństwem uczestników kolonii i obozów czuwają odpowiednie służby, w tym Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Główne kierunki wyjazdów zagranicznych to: Bułgaria, Chorwacja, Włochy, Hiszpania, Grecja, jest również wyjazd do USA i Jordanii. Liczba dzieci i młodzieży wyjeżdżających poza Polskę zwiększyła się o ok. 30 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.
„Pracownicy nadzoru pedagogicznego rozpatrują sukcesywnie napływające nowe zgłoszenia wypoczynku. Pierwszym etapem nadzoru jest weryfikacja zgłoszeń wypoczynku w zakresie ich zgodności z prawem. Tylko wypoczynek pozytywnie zweryfikowany jest umieszczany w bazie wypoczynku. Rodzice mają możliwość sprawdzenia organizatora, czy zgłosił do kuratora oświaty wypoczynek w specjalnie utworzonej wyszukiwarce dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki www.wypoczynek.mein.gov.pl. Znajdują się tam wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku" - czytamy w informacji prasowej Śląskiego Kuratorium Oświaty.
Ponad 250 kontroli wypoczynków
Liczba zgłoszonych wypoczynków i uczestników wypoczynku w tym roku przekroczyła liczbę z analogicznego okresu roku ubiegłego i zbliża się do poziomu sprzed pandemii.
Kuratorium zaznacza jednak, że należy pamiętać, iż mamy dopiero połowę wakacji i napływają kolejne zgłoszenia wypoczynków zaplanowanych do realizacji w miesiącu sierpniu (termin zgłoszenia przed rozpoczęciem wypoczynku wynosi 14 dni - w przypadku półkolonii i wyjazdów zagranicznych i 21 dni w przypadku wypoczynku krajowego).
Obiekty, w których organizowane są wypoczynki przechodzą systematyczne kontrole, podczas których sprawdzane są m.in. bezpieczne i higieniczne warunki, wykwalifikowane kadry, dostęp do opieki medycznej, żywienie zgodne z zasadami higieny żywienia, czy realizacja programu wypoczynku.
Dotychczas przeprowadzono ponad 250 kontroli wypoczynków. Kontrole wykazały, że organizatorzy zadbali o urozmaicony program w różnych obszarach aktywności: rekreacyjnej, sportowej, artystycznej, informatycznej i innych. Organizatorzy (do 24 lipca) zgłosili 8 wypadków z udziałem uczestników wypoczynku (głównie były to upadki w czasie zajęć rekreacyjnych, sportowych), w wyniku których uczestniczy doznali urazów: złamania kończyny, rozcięcia skóry, ukruszenia zęba.
„Na potrzeby wypoczynku została uruchomiona całodobowa interwencyjna infolinia pod numerem 32 20 77 077, gdzie można zgłaszać wszelkie nieprawidłowości związane z organizacją wypoczynku. Nie odnotowano skarg i interwencji w związku z organizacją zgłoszonego wypoczynku oraz nie stwierdzono uchybień i nieprawidłowości, które stanowiłyby podstawę do wydania przez Śląskiego Kuratora Oświaty decyzji w sprawie zakończenia wypoczynku" - informuje Śląskie Kuratorium Oświaty