Kolonia Zgorzelec w Bytomiu będzie jak Nikiszowiec? Prezentuje się naprawdę pięknie

Familoki w Kolonii Zgorzelec w Bytomiu przez wiele lat były zapomniane przez władze miasta. Teraz dostają drugie życie, a dwa budynki właśnie zostały oddane do użytku. W remoncie jest kolejnych dwanaście budynków.

Drugie życie Kolonii Zgorzelec w Bytomiu. Osiedle będzie kultowe, jak Nikiszowiec?

Dwa z czternastu remontowanych familoków na zabytkowym osiedlu Kolonia Zgorzelec właśnie zostały oddane do użytku. W każdym z nich powstały cztery mieszkania o powierzchni od 47 do 75 mkw., które zasilą bytomski zasób mieszkań komunalnych. Projekt Rewitalizacji podobszaru 19 - Bytom zabytkowe osiedle Kolonia Zgorzelec realizują Bytomskie Mieszkania.

- Każdy, kto widział te budynki przed rozpoczęciem prac rewitalizacyjnych wie, że określenie pustostan, nie oddawało faktycznej kondycji, w jakiej ekipa budowlana zastała nieużytkowany przez wiele lat obiekty - opisują inwestycję urzędnicy z Bytomia. 

- Budynek nr 16 wymagał wymiany starych drewnianych stropów, które wykonawca zastąpił stropami gęstożebrowymi. Wyremontowana została klatka schodowa, odtworzono balustrady i stopnie. Całość prac przebiegała pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - mówi Magdalena Górak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.

Zakres robót obejmował m.in. wzmocnienie fundamentów, naprawę ścian, remont dachu i jego ocieplenie, wykonanie łazienek i wszystkich niezbędnych instalacji. Ceglane lica ścian, czerwona stolarka i żeliwne ankry (z niem. kotwy), które w rzeczywistości spinały bryłę budynku - to elementy znamienne dla zabudowy z początku XX wieku na Górnym Śląsku, które pieczołowicie odtworzono podczas remontu. 

- Za pomocą form silikonowych otworzyliśmy ankry, przywracając je do stanu pierwotnego. Podobnie jak pierwotny kolor klatki schodowej, w której najpierw przeprowadziliśmy odkrywki kolorystyczne - Paweł Kucab, wykonawca, właściciel firmy Efekt Sp. z o.o.

Efekt sp. z o.o. jest także wykonawcą kompleksowego remontu familoka przy Kolonii Zgorzelec 32, gdzie także wykonano już cały zakres robót. To bliźniaczy budynek nr 16, gdzie prócz całego zakresu prac począwszy od piwnicy po dach, konieczne było odtworzenie całkowicie zniszczonej klatki schodowej.

Dla kogo nowe mieszkania w Kolonii Zgorzelec w Bytomiu?

Mieszkania zostaną oddane w stanie deweloperskim. Zgodnie z planem, wyremontowane lokale trafią do kolejnych mieszkańców, którzy oczekują na lokale zamienne np. po wykwaterowaniu z budynków o złym stanie technicznym lub w trakcie gruntownych remontów. Bytomskie Mieszkania uzyskują jeszcze niezbędne zgody na podłączenie elektryczność - po ich otrzymaniu, jednostka zacznie przedstawiać propozycje lokalowe kolejnym osobom z listy oczekujących. Ostatnim etapem inwestycji będzie zagospodarowanie terenów wokół tych budynków. Oprócz tego, w ramach inwestycji, której liderem jest ZBM-TBS Sp. z o.o. powstanie m.in. plac sportowy, wybudowane zostaną nowe chodniki, a całości dopełnią tablice informujące o historii osiedla oraz elementy małej architektury.

Kolonia Zgorzelec w Bytomiu: historyczne miejsce zyskuje nowe życie

Kolonia Zgorzelec, wybudowana w latach 1897-1901 przez Huberta von Tiele-Wincklera dla pracowników pobliskiej Huty Hubertus (Huty Zygmunt), jest przykładem zespołu urbanistyczno-architektonicznego z okresu rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku. W 2016 roku Kolonia Zgorzelec została włączona do obszaru rewitalizacji. 

W ramach I etapu unijnego projektu „Rewitalizacji podobszaru 19 - Bytom zabytkowe osiedle Kolonia Zgorzelec realizowanego przez Bytomskie Mieszkania trwa remont 14 opustoszałych familoków. Nieużytkowane budynki wymagały wymiany stropów, dachów, kominów oraz rektyfikacji, czyli prostowania budynków. Prace w części budynków są już na ukończeniu - pozostał zaledwie montaż okien i drzwi oraz prace wykończeniowe. W wyremontowanych budynkach powstają komfortowe lokale mieszkalne o powierzchni około 50 mkw. - Ponieważ mieszkania zostaną oddane w stanie deweloperskim, przyszli najemcy będą mogli sami zdecydować, jak je wykończyć (podłogi, drzwi wewnętrzne, oświetlenie). W wyniku realizacji tego projektu odzyskamy 40 lokali mieszkalnych - mówi Andrzej Bąk, kierownik Działu Rewitalizacji Bytomskich Mieszkań.

Zgodnie z planem, wyremontowane lokale trafią do kolejnych mieszkańców, którzy oczekują na lokale zamienne np. po wykwaterowaniu z budynków o złym stanie technicznym lub w trakcie gruntownych remontów. Ostatnim etapem inwestycji będzie zagospodarowanie terenów wokół tych budynków. Powstanie m.in. plac sportowy, wybudowane zostaną nowe chodniki, a całości dopełnią tablice informujące o historii osiedla oraz elementy małej architektury.

Drugim projektem realizowanym na terenie Kolonii Zgorzelec jest jest projekt remontu 10 budynków sześciu wspólnot mieszkaniowych. Liderem projektu jest spółka ZBM-TBS. W projekcie realizowanym w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji są odnawiane elewacje frontowe, wykonywane izolacje pionowe budynków,w części budynków wymiana pokrycia dachowego z przemurowaniem kominów, remont klatek schodowych obejmujący wymianę sieci elektrycznej z odmalowaniem i remontem schodów, odnowienie drzwi wejściowych, wymiana okienek piwnicznych na częściach wspólnych. Prace te zostaną zrealizowane  w budynkach o numerach: 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 30, 36.

Dodatkowo prace rewitalizacyjne obejmują nowe zagospodarowanie terenów wokół budynków, gdzie według projektów będą wykonane: nowe trawniki, klomby , skalniaki, plac zabaw dla dzieci, mini kompleks sportowy z boiskami do koszykówki i siatkówki, stołem do ping-ponga. Teren zostanie oświetlony  i zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne.

Prowadzone są też prace dodatkowe tj. podłączenie wszystkich budynków do sieci światłowodowej  oraz dwóch budynków do sieci gazowej.

Wartość prac realizowanych w ramach dwóch projektów wynosi około 36,5 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to prawie 30 mln zł.