Kolejna gmina przeciwna planowanym liniom do Centralnego Portu Komunikacyjnego

i

Autor: pixabay Kolejna gmina przeciwna planowanym liniom do Centralnego Portu Komunikacyjnego

Kolejna gmina przeciwna planowanym liniom do Centralnego Portu Komunikacyjnego

2020-03-09 17:46

Przybywa protestów związanych z budową szybkiej kolei do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Po Mikołowie i Dąbrowie Górniczej do protestu przyłączają się Łazy koło Zawiercia.

Wyburzanie istniejących budynków, przesiedlenia mieszkańców, spadek wartości nieruchomości, zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz ogromne koszty finansowe i społeczne – tak plany budowy nowych linii kolei dużych prędkości do Centralnego Portu Komunikacyjnego oceniają władze Łaz.

- Sprzeciwiamy się planom budowy linii kolejowej na terenie naszej gminy, propozycje te nie uwzględniają naszego stanowiska – podkreśla Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. - Sposób konsultacji nowych korytarzy kolejowych jest niedopuszczalny, dowiedzieliśmy się o tym z doniesień medialnych, ze strony internetowej CPK – zaznacza Macieja Kaczyński.

Zaproponowane szlaki kolejowe przebiegają przez najatrakcyjniejsze i zamieszkałe tereny gminy oraz nowe tereny budowlane wyznaczone w uchwalonym we wrześniu 2016 roku Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, na których rozwija się budownictwo jednorodzinne.

Proponowane rozwiązania wiążą się z wyburzaniem dziesiątek domów i wysiedleniem części mieszkańców w miejscowościach Grabowa, Niegowoniczki, Mitręga i Rokitno Szlacheckie. Ponadto nowe linie przebiegają przez tereny Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, Otulinę Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, Obszar Natura 2000.

Łazy to kolejna gmina, która protestuje w związku z planami budowy kolei do CPK.  Protestują także władze Dąbrowy Górniczej czy Mikołowa, gdzie linia kolejowa ma przebiegać przez Śląski Ogród Botaniczny czy osiedla domów.

Liber i InoRos w studiu ESKI
Sonda
Największe koncerty w Polsce w 2020 roku. Na który z nich się wybierasz?