Przez ostatnie trzy lata, dzięki wsparciu miasta, udało się zorganizować około 250 projektów, a w latach 2018 - 2020 nakład prac społecznych katowiczan w tym obszarze wyniósł ponad 63 tys. godzin. – Ważnym elementem inicjatyw lokalnych jest praca społeczna mieszkańców. To dzięki własnej aktywności mogą pozyskać wsparcie na działania podejmowane na rzecz integracji i budowania więzi lokalnych społeczności – mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych.
Jak co roku, Katowiczanie mają do dyspozycji okrągły milion złotych na swoje pomysły. Co ciekawe, w ciągu 10-ciu edycji Inicjatywy Lokalnej największym zaangażowaniem wykazywali się mieszkańcy Koszutki, Szopienic, Giszowca czy Ligoty. Wśród pomysłów wybranych w dziewiątej edycji były warsztaty plastyczne, malarskie, artystyczne, kulturalne, florystyczne, wizażu i kosmetologii naturalnej, prozdrowotne oraz graficzne z udziałem seniorów i młodzieży, planowane są również ogrodnicze spacery i spotkania tematyczne, spektakle teatralne i występy kabaretowe, koncerty w plenerze, konkurs plastyczny, pokazy filmowe, zajęcia rekreacyjne i sportowe dla rodzin, a także szkolenia wioślarskie dla dzieci i młodzieży.
Szerokim echem odbiła się impreza ”Łączy nas chleb. Home-made food EXPO Katowice Ligota-Panewniki”, która odbyła się w Amfiteatrze Parku Zadole we wrześniu. Wydarzenie przyczyniło się do integracji nie tylko mieszkańców dwóch południowych dzielnic miasta, lecz także zbliżenia kultur, narodów i wyznań. Do udziału w jego realizacji zostali zaproszeni, obok mieszkańców dzielnic, przedstawiciele różnych religii, konsulowie honorowi z 8 państw, miasta partnerskie oraz piekarze-rzemieślnicy. W panelu dyskusyjnym o znaczeniu chleba w tradycji chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej rozmawiali przedstawiciele wspólnot religijnych działających w Polsce. Mieszkańcy, w odpowiedzi na apel pomysłodawcy i głównego organizatora imprezy Adama Łęskiego, przynieśli wypieki na wystawę domowego pieczywa. Po zakończeniu wystawy pieczywo z ekspozycji zostało przekazane do Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego w Katowicach. Łącznie przekazano kilkanaście chlebów oraz 25 kg mąki.
Również we wrześniu otwarto największy z dotychczas utworzonych w naszym mieście ogrodów społecznych: „Lawendowy Ogród Katowic”. Ogród integracyjny powstał z inicjatywy mieszkańców dzielnicy Ochojec w ramach Inicjatywy Lokalnej 2020 i 2021. Na otwarcie ogrodu przygotowano wiele atrakcji, w tym: warsztaty przyrodnicze, rękodzielnicze i sensoryczne, rozgrywki Boule, sensoryczną ścieżkę zdrowia, koncerty relaksujące. Mieszkańcy dzielnicy zyskali przestrzeń do wspólnego spędzania czasu, tańca, puszczania latawców, baniek mydlanych i chilloutu itp.
W ramach jednej z kolejnych inicjatyw zrealizowanych w kwietniu tego roku mieszkańcy Giszowca skutecznie zachęcili swoich sąsiadów do sprzątania terenów zielonych, zwłaszcza pobliskich lasów.
Nabór wniosków trwa do 15 listopada.