Jednocześnie urząd jest na końcowym etapie wyłaniania wykonawcy remontu budynku kopalnianej cechowni. Na te prace miasto otrzymało dotację w wysokości 19 milionów złotych. Ponieważ w pierwszym przetargu kwoty zaproponowane przez wykonawców znacznie przewyższały budżet przeznaczony na inwestycję, miasto postanowiło go powtórzyć. Tym razem jedna z ofert spełnia wszystkie wymagania. Prawdopodobnie już niedługo uda się podpisać umowę z wykonawcą.
Budynek składać się będzie z trzech części. W pierwszej znajdzie się Muzeum Górnictwa Zagłębia Dąbrowskiego, w drugiej nowoczesna biblioteka, a w trzeciej restauracja i sala konferencyjna.
Do tej pory miastu udało się zrewitalizować elektrownię oraz wyremontować warsztaty elektryczne i transformatorownię.
- Na tym nie koniec. Mamy zamiar w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 ubiegać się o następne unijne środki na remont kolejnych pokopalnianych obiektów. Chodzi o zagospodarowanie warsztatów mechanicznych, w którym ma powstać kryta pływalnia i na którą mamy już projekt. Za parę lat, cały zrewitalizowany teren, tej jedynej zachowanej w całości powierzchni zagłębiowskiej kopalni, stanie się perełką na skalę ogólnopolską, która wspaniale będzie przypominać ponad 100 letnią historię górnictwa naszego miasta i regionu - powiedział nam burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec.
Czeladzka kopalnia Saturn zakończyła wydobycie w 1996 roku, po ponad 100 latach pracy.