Koleje Śląskie wprowadzają obowiązkową rezerwację miejsca na rower

i

Autor: Koleje Śląskie - biuro prasowe

Koleje Śląskie

Koleje Śląskie: Rowerzyści wyproszeni z pociągu. Pasażerowie również. Na miejscu policja

Grupa 20 rowerzystów wsiadła do Elfa 2 na stacji w Katowicach. Sęk w tym, że w składzie były tylko 4 miejsca do przewozu rowerów. Gdy rowerzyści zignorowali polecenia dotyczące ułożenia jednośladów, kierowniczka wyprosiła ich z pociągu. I wtedy się zaczęło.

Grupa 20 rowerzystów wsiadła do pociągu Kolei Śląskich i  została wyproszona

Niefortunną sytuację, do której doszło w jednym z pociągów Kolei Śląskich, opisuje szeroko rynek-kolejowy.pl. Cała historia rozegrała się w sobotę 18 maja na stacji Katowice. Do czteroczłonowego Elfa 2, który jechał z Gliwic do Częstochowy, wsiadła zorganizowana grupa 20 rowerzystów. Sęk w tym, że w pociągu były jedynie 4 miejsca do przewozu rowerów.

Kierowniczka pociągu poleciła grupie, by ułożyła rowery w sposób, który umożliwia innym podróżnym dostęp do toalety i swobodnego przejścia przez pociągu. Jednak rowerzyści zignorowali polecenia, dlatego kobieta wyprosiła ich z pociągu na stacji Sosnowiec Główny - tłumaczy biuro prasowe Kolei Śląskich w rozmowie z portalem rynek-kolejowy.pl.

Zdaniem drużyny konduktorskiej niezabezpieczone rowery tarasujące przestrzeń pasażerską stwarzały "realne zagrożenie bezpieczeństwa podróży i naruszały obowiązujące w pociągu przepisy porządkowe".

Ale rowerzyści nie chcieli ustąpić i nie wyszli z pociągu. Na miejscu interweniowała Straż Ochrony Kolei, przyjechała też policja. Gdy obecność służb nie przyniosła spodziewanego efektu, dyspozytura Kolei Śląskich zadecydowała o rozwiązaniu pociągu w stacji Sosnowiec Główny i odwołaniu jego dalszego kursu do Częstochowy.

Kierowniczka pociągu została czasowo odsunięta od pracy

Jak pisze portal rynek-kolejowy.pl, kierowniczka pociągu została odsunięta na jedną zmianę roboczą od wykonywania czynności pracowniczych. Koleje Śląskie tłumaczyły, że decyzja wynikała "z troski o bezpieczeństwo ruchu kolejowego oraz samego pracownika". Z takim podejściem nie zgadza się Tomasz Wacławek, szef Związku Zawodowego Pracowników Kolei i Transportu.

Pani kierownik pociągu działała zgodnie z przepisami i w trosce o bezpieczeństwo pociągu i jego pasażerów. Jej postępowanie zasługiwało na pochwałę i wsparcie, a nie na odsunięcie od obowiązków służbowych (...) Tymczasem, według moje wiedzy, pracownica była nakłaniana do kontynuowania pracy w składzie, w którym korytarze nie pozwalały na przemieszczanie się. Do wykonywania obowiązków przywrócono ją nie "z troski o pracownika", ale w efekcie mojej interwencji u prezesa Świrskiego tuż po zaistniałej sytuacji – dodał Tomasz Wacławek. 

Koleje Śląskie wprowadzą obowiązkową rezerwację przewozu rowerów

Zdaniem przewodniczącego ZZPKiT, liczba problematycznych sytuacji z przewozem rowerów rośnie, bo tabor Kolei Śląskich jest do tego nieprzystosowany.

Spółka próbuje poradzić sobie z problemem, wprowadzając obowiązkową rezerwację przewozu roweru. Nowe przepisy miały wejść w życie 27 kwietnia, ale zostały szeroko skrytykowane przez środowiska rowerowe. Finalnie ich wdrożenie przesunięto na 1 czerwca.