Katowickie neony stały się częścią miasta
Neony i Katowice łączy kilkadziesiąt lat wspólnej historii. Iluminacje widoczne po zmierzchu wpisały się w klimat nocnych Katowic. W 2010 r. w stolicy woj. śląskiego pojawiło się niemal sto nowych i zrekonstruowanych neonów – zarówno komercyjnych, jak i artystycznych form reklamy świetlnej.
Obecnie katowickie neony można oglądać już także samodzielnie, dzięki wytyczonej ścieżce zwanej Szlakiem Katowickich Neonów. Liczy on 14 punktów, w których można przede wszystkim poznać historię stolicy województwa śląskiego.
Jednym z nich jest "Ruch", czyli reklama największego niegdyś koncernu prasowego Europy Wschodniej, wydającego 244 tytuły prasowe o średnim jednorazowym nakładzie ponad 24 mln egzemplarzy. Niegdyś w Katowicach przy ul. Mariackiej znajdowały się dwa punkty Ruchu – jeden pod numerem 15, drugi na rogu Mariackiej i Stanisława.
Kiosk Ruchu stał się przedmiotem dewastacji kibiców GKS-y
Niestety na początku sierpnia doszło do dewastacji wystawy "Ruchu". O zdarzeniu jako pierwszy poinformował portal "donald.pl". Kibice lokalnego klubu nie przeczytali opisu wystawy i pomyśleli, że chodzi o instalację poświęcono klubowi "Ruch Chorzów". W związku z czym postanowili zdewastować wystawę. Instalacja została zamazana niechlujnymi graffiti i zaklejona naklejkami należącymi do klubu GKS Katowice.
Skontaktowaliśmy się w sprawie z rzeczniczką katowickiego magistratu, która przekazała, że sprawa nie została zgłoszona na policję.
Listen on Spreaker.Ze względu na niską szkodliwość czynu sprawa nie była zgłaszana organom ścigania. Plansza zostanie wyczyszczona własnym nakładem sił i środków - informuje redakcję "Eski" Sandra Hajduk, rzeczniczka UM w Katowicach.