W piątek, 2 sierpnia, przypada wielkie święto w Kościele katolickim. To święto Matki Bożej Anielskiej. W związku z tym wierni w Polsce mogą uzyskać odpust zupełny, czyli odpuszczenie wszystkich kar doczesnych za popełnione grzechy na wyjątkowych warunkach.
Czym jest odpust zupełny porcjunkuli
W święto Matki Bożej Anielskiej wierni mogą uzyskać odpust zupełny porcjunkuli, który to przywilej sięga czasów Św. Franciszka z Asyżu.
Nazwa porcjunkuli (łac. – skrawek gruntu) odnosi się małego benedyktyńskiego kościółka Matki Bożej Anielskiej. Powstał on w IX w. i pierwotnie był pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny z Doliny Jozafata. Obecnie jest on wewnątrz zbudowanej w XVI w. w Asyżu bazyliki Matki Bożej Anielskiej.
Według źródeł historycznych, w XIII w., będący w ruinie kościółek, otrzymał od benedyktynów św. Franciszek z Asyżu. Zimą z 1207 r. na 1208 r. odbudował go własnymi rękami i tam zamieszkał.
Jaki jest warunek uzyskania odpustu zupełnego porcjunkuli?
Każdy, kto 2 sierpnia nawiedzi kościół, spełniając zwykłe warunki konieczne do uzyskania odpustu, zyskuje odpust zupełny porcjunkuli.
Według relacji Św Franciszka, w 1216 r. objawili mu się Jezus i Maryja w otoczeniu aniołów i mieli mu obiecać, że chrześcijanin, który nawiedzi kościółek od zachodu słońca 1 sierpnia do zachodu słońca 2 sierpnia dostąpi łaski odpustu zupełnego, tj. odpuszczenia win za wszystkie swoje grzechy. Warunkiem miało być, że wcześniej szczerze się z nich wyspowiada, otrzymując ważne sakramentalne rozgrzeszenie.
Na prośbę Franciszka przywilej ten zatwierdził papież Honoriusz III. W 1480 r. papież Sykstus VI rozciągnął go na wszystkie kościoły franciszkanów i klarysek. Ostatecznie w 1911 r. papież Pius X rozszerzył przywilej na wszystkie kościoły na świecie.
Polecany artykuł:
Czym jest odpust zupełny?
Przez odpust zupełny rozumiemy odpuszczenie wszystkich kar doczesnych na jakie zasłużył grzesznik za swoje grzechy odpuszczone już co do winy. Osobę, która uzyskała odpust zupełny można porównać z dorosłym, który dopiero co otrzymał sakrament chrztu świętego..
Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
- 1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.
- 2. Być w stanie łaski uświęcającej.
- 3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
- 4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
- 5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: “Ojcze nasz”, “Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.
Pielgrzymi w drodze na Jasną Górę idą w skwarze
Zobacz zdjęcia